Írán chce nahradit internet vlastní, "islámskou" verzí. Zpomalil občanům připojení | Reflex.cz
reklama
nahoru

Írán chce nahradit internet vlastní, "islámskou" verzí. Zpomalil občanům připojení

pev7. ledna 2012 • 06:00
Internet v Íránu
Internet v Íránu
• foto: 
Profimedia.cz


Íránce v posledních dnech trápí zablokované internetové stranky, zpomalený internet a nové úřední rozhodnutí o sledování internetových kaváren. Podle webu deníku The Wall Street Journal (WSJ) to může znamenat jediné - už brzo se v zemi objeví "islámská" verze počítačové sítě, která by měla v budoucnu plně nahradit internet a uzavřít Írán do informačního vakua.

reklama


Nad íránskými uživateli internetu se stahují mračna. Ve svém posledním rozhodnutí daly úřady tamním internetovým kavárnám patnáct dnů na instalaci bezpečnostních kamer. Zároveň je vyzvaly k tomu, aby od návštěvníků požadovaly řadu osobních údajů, včetně adresy a telefonního čísla, a evidovaly IP adresy všech stránek, které z počítače navštíví.


Není to jediný zásah. Řadě Íránců se údajně nedávno výrazně zpomalilo připojení k internetu a nemohou se dostat na stránky, které byly ještě nedávno aktivní. WSJ odkazuje na íránská média, podle bylo připojení zpomaleno ve stejné době, kdy prý došlo k testování provozu íránského intranetu - plánované národní počítačové sítě, která by měla z pohledu ministerstva telekomunikací uživatelům nabídnout islámskou "halal" alternativu k západním "propagandistickým" obsahům. Výše uvedené změny údajně naznačují, že by ke spuštění intranetu mohlo dojít už v nadcházejících týdnech.


Nová síť, kterou íránské úřady představily v březnu 2011, má nejprve fungovat souběžně s globálním internetem. Podle zástupců ministerstva by ale časem měl světovou síť "vytlačit" ze země. Podle WSJ je však řada odborníků k takovému plánu skeptická - zablokování celého internetu by Írán odnesl ekonomickým šokem.

 

 

Podle aktivistů a zahraničních pozorovatelů mají nová opatření ještě jeden, aktuálnější rozměr - překazit organizaci plánovaných protestů občanů při příležitosti blížících se parlamentních voleb, které se v zemi budou konat 2. března. "Chtějí vykonat plán, kdy nikdo nebude mít žádnou ochranu, kdy budou moci kdykoliv a kdekoliv vystopovat lidi zapojené do něčeho, co sami vnímají jako protivládní aktivtia," řekl WSJ íránský expert na kyberbezpečnost Ehsán Norouzí, který se v roce 2009 přestěhoval do Německa.


Íránské úřady omezovaly internetové uživatele už v minulosti. Blokovaly pornografické stránky a dokonce i některé módní weby, jejichž obsah neodpovídal normám konzervativní islámské společnosti.

pev


Klíčová slova: rxrxpetrvnoucekDiskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama