Za řídítka silného motocyklu se posadíte až ve 24 letech. Pokud tedy nemáte trénink z fichtla | Reflex.cz
reklama
nahoru

Za řídítka silného motocyklu se posadíte až ve 24 letech. Pokud tedy nemáte trénink z fichtla

Adam Kolář2. března 2011 • 13:53
Silné motorky
Silné motorky
• foto: 
Petr Bělka

Vláda schválila návrh novely zákona o silničním provozu, jenž pochází z dílny ministerstva dopravy. Z něj vyplývá, že před dosažením věku 24 let budou mít právo na tento typ řidičského průkazu pouze motocyklisté, kteří mají zkušenosti ze slabšího stroje.

reklama

Vyšší věková hranice pro řízení motocyklů s výkonem nad 35 kilowattů byla zvolena „zejména za účelem zvýšení bezpečnosti silničního provozu“, uvedl zdroj pro ČTK.

 

V loňském roce zemřelo na českých silnicích 753 lidí v rámci 75 522 nehod, z čehož měla řadu úmrtí na svědomí právě jízda na silné motorce. Nehodovost motorkářů je podle očekávání nejvyšší v létě. Vloni se dokonce motorkářům podařilo dostat na počet šesti úmrtí za jeden víkend. Pokud má žadatel o řidičák na silný motocykl dvouletou zkušenost s řízením slabšího stroje, bude o něj — pokud novela začne platit — moci požádat už ve svých 20 letech. Ti opravdu vášniví a rádobyzkušení mladí motorkáři budou tedy na silných motorkách jezdit i nadále. Jednoduše proto, že budou mít dvouletý „trénink“ na babettách a fichtlech.

 

 

Co se statistik týče, loňský rok nám přinesl ve skupině 21 až 24 let 4835 nehod, z čehož bylo 72 smrtelných. Oproti roku 2009 to byl pokles o osm mrtvých. Tato statistika však zahrnuje auta i motocykly dohromady. Ve zmíněné věkové skupině se podle statistiky, kterou vypracovalo pro Reflex policejní prezidium, zabilo "pouhých" devět motorkářů. Zato skupina následující, a to 25 až 34 let, čítala 39 mrtvých. Proč je tedy novou úpravou zákona postižena právě tato věková skupina, není zcela jasné. Možná proto, že se počítá s menší mentální vyspělostí a naopak větší tendencí k předvádění se?

 

Není mi úplně jasné, proč se ale nedá věková hranice prostě zvýšit a tečka. Jsi ještě mladý a zbrklý s tendencemi předvádět se, čímž ohrožuješ všechny kolem včetně sebe, tak si holt počkáš, až budeš starší a budeš moci řídit silný stroj. Návrh zákona by to byl velice dobrý, kdyby neměl prostor pro takzvané přečurávání, které je v této zemi tolik oblíbenou činností.Klíčová slova:Diskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama