nahoru

Jak vnímají svět barvoslepí? Vyzkoušejte si to

Lucie Drugdová16. května 2013 • 06:00
Jak vnímají svět barvoslepí? Vyzkoušejte si to
foto: Profimedia

Většina lidí ji nepřiznává a na druhých se poznává těžko. Přesto je barvoslepost velmi rozšířenou poruchou a trpí jí asi devět procent světové populace. Rozdíly ve vnímání barev mohou být minimální, a tak často nebývá jednoduché tuto vadu odhalit. Vyzkoušejte, jak jste na tom vy.

Pěkná řádka mužů se ohání svou barvoslepostí. Například když koupí špatný odstín závěsů nebo povlečení a jídelní servis je místo pomněnkově modré skoro fialový. Málokdo ale tuší, že barvoslepost nemusí být jen laciná výmluva. U některých jedinců se opravdu může jednat o tuto poruchu vnímání barev. Trpí jí v průměru každý dvanáctý muž, přičemž náchylnější jsou běloši.

 

 

Online společnost Etre vytvořila simulátor, který ukazuje, jak by uživatelé viděli svět, kdyby měli různé typy pokrouceného vnímání barev. Nástroj transformuje snímek podle vašeho výběru a poté ho zobrazí v podobě jednoho ze tří typů barvosleposti. Většina postižených jedinců trpí  červeno/zelenou barvoslepostí, kdy od sebe nejsou schopni odlišit tyto barvy a vidí je naprosto stejně.

 

 

Japonský vědec Kazunori Asad přišel dokonce se studií, že částečně barvoslepý mohl být i malíř Vincent van Gogh.  Vlevo na obrázcích jsou vždy originály jeho obrazů a vpravo fotografie upravené v programu, který stimuluje vnímání jedinců s poruchou zraku.

 

Lucie Drugdová


Klíčová slova: rxrx, luciedrugdovaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,860
22,210
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější