nahoru

Picasso, De Chirico a Dalí v Liberci. A to není zdaleka všechno! Ještě je tu hovno v plechovce!

Marek Douša15. července 2017 • 14:00
Picasso, De Chirico a Dalí v Liberci. A to není zdaleka všechno! Ještě je tu hovno v plechovce!
foto: Marek Douša

Spolupráce města Liberce a německého Ausburgu přinesla další nesmírně sladký plod. Po stále probíhající výstavě podmaleb na skle z werkstattu českého rodáka Vinceze Jankeho v místním muzeu otevřeli minulý týden (ve čtvrtek 13. 7. 2017) hned naproti přes křižovatku v Oblastní galerii díla ze sbírky galeristy a sběratele Helmuta Klewana, která po dvou zastávkách (právě v Ausburgu a také ve Vídni) doputovala na sever Čech. A je to skutečné rande umělců a pro domácí milovníky umění příležitost vidět díla, na jaká tu zase tak často nenarazíte.

Výstava není věnovaná jednomu autorovi, je to takový průlet celým dvacátým stoletím, je tu na sto padesát exponátů (kreseb, maleb, grafik, plastik, spíš sošek než soch) od šedesáti výtvarníků, kteří jsou buď přímo ikonami tohoto období, nebo by jimi měli být, ale shodou okolností nejsou, protože zatím nebyli pro laickou veřejnost objeveni.

Výstava v Liberci tak může být prvním krokem.

Nemá cenu rozepisovat se tu o všech autorech a brát tak budoucím návštěvníkům radost z expozice, jenom snad poznamenám, že tu narazíte na díla, která jsou vám prostě povědomá, rozmanitost vystavených děl vám také umožní se najednou ocitnout v zajímavém a skoro hmatatelném kontextu, který je možné lépe vnímat až právě v takovém množství stylů a technik, které vás obklopí.

Narazíte tu i na práce, které jakoby se celému pojetí výstavy vymykaly, jakoby byly z úplně jiného filmu (třeba palety Hanse Zatzka), což osobně považuji za nějakou zvláštní libůstku sběratele a majitele, pana Klewana. Ano, a samozřejmě je tu také ta plechovka zmíněná v titulku, vtípek Piera Manzoniho, který nejenže své exkrementy umístil do maličkých plechovek, ale také je dokázal prodat a udělat z nich umělecké dílo; ať už si o tomhle artefaktu myslíte cokoli – je to tak.

(Sakra, nevím, jestli kdybych dal za tu pixlu tolik peněz, měl bych někdy odvahu kouknout, co v té plechovce opravdu je!) Výstavu v Liberci můžete zhlédnout do konce měsíce září, a jestli máte rádi umění dvacátého století, určitě byste to udělat měli.

Pro neliberecké mám jednu důležitou radu: město je momentálně (už několik let) v přestavbě, a tak si na cestu ke galerii raději najměte nějakého místního horského vůdce. Na navigaci raději nespoléhejte. Anebo si prostě obujte opravdu dobré boty.

 

 

 

Marek DoušaMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Filmy ve Varech Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začal. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Soutěže bude hodnotit odborná porota. Reflex navíc do Varů zve i na výstavu neznámé kolekce vtipů Vladimíra Jiránka. Přijďte se podívat. O celebritách ve Varech se dočtete zde


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,820
22,130
29,020
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější