nahoru

Ztvárnil inkvizitora Bobliga a během okupace prožil románek s Adinou Mandlovou. Před 35 lety zemřel herec Vladimír Šmeral

Jiří Štefek15. března 2017 • 08:40
Ztvárnil inkvizitora Bobliga a během okupace prožil románek s Adinou Mandlovou. Před 35 lety zemřel herec Vladimír Šmeral
foto: archiv

Fanatický inkvizitor Boblig z Edelstadtu ve filmu Kladivo na čarodějnice v podání Vladimíra Šmerala patří k nejodpudivějším rolím v historii českého filmu. Nebyla to však jediná událost, kterou na sebe upozornil tento někdejší milenec divy Adiny Mandlové. Po válce se totiž zapletl s komunisty, čímž poškodil nejen sebe, ale i poválečnou kulturu. Zemřel přes 35 lety, 15. března 1982.

Vedle bezcitného a fanatického inkvizitora ve Vávrově čarodějnickém opusu na sebe Šmeral upoutal pozornost i rolí ministra Zdeňka Nejedlého v Menzelově trezorovém snímku Skřivánci na niti, propagandisticky pokřivenou rolí předválečného premiéra Milana Hodži ve Vávrově dvoudílném opusu Dny zrady nebo jako laskavý klášterní mnich v seriálu F. L. Věk. Ostatně nebyla to náhoda. Se svým přibývajícím věkem měl Šmeral sklony k tendenčnímu a uměřenému ztvárňování církevních hodnostářů a buržoazních úředníků.

Vladimír Šmeral se narodil 16. října 1903 v Drásově na Moravě. Po maturitě na vyšší průmyslové škole vystudoval dramatickou konzervatoř v Brně. Své první angažmá získal v roce 1926 v Zemském divadle. Od počátku své divadelní dráhy byl považován za mimořádný herecký talent, stal se představitelem především hrdinských romantických rolí. Jeho kultivovaný hlas mu poskytoval v průběhu celé jeho herecké dráhy řadu možností v rozhlase.

Před válkou hrál ještě v divadle E. F. Buriana, kam nastoupil v roce 1933 ihned po jeho založení a od roku 1936 vystupoval v Osvobozeném divadle. V roce 1941 nastoupil do Městských divadel pražských, kde působil až do roku 1944 a hrál na scénách Divadla Na poříčí, Komorního divadla a Divadla J. K. Tyla. Od roku 1945 až do roku 1978 byl členem Divadla na Vinohradech.

Jeho život během války však výrazně ovlivnily vztahy k ženám, Za manželku měl totiž židovku a jelikož se s ní odmítl rozvést, v roce 1944 skončili v transportu do koncentračního tábora oba dva. Šmeralovi se nicméně podařilo před koncem války uprchnout a do osvobození se ukrýval u Adiny Mandlové. S touto hereckou divou totiž prožil během okupace milostný románek, během něhož počali dítě, které se však v závěru roku 1944 narodilo mrtvé.

Po válce však zcela propadl myšlenkám komunismu a jako aktivní komunista se podílel na postupném usměrňování české kultury a veřejného prostoru v duchu socialistické myšlenky. Stal se členem řady divadelních a politických organizací a v letech 1948-53 sehrál zápornou roli svou bezvýhradnou podporou kultu osobnosti. Poškodil tím českou kulturu i svou pověst. V roce 1954 vydal knihu Hovory o divadle, kterou napsal jako hold sovětskému divadelnictví.

Za svoji hereckou dráhu Šmeral ztvárnil desítky – vesměs epizodních a vedlejších - filmových či seriálových rolí, ale role inkvizitora Bobliga či ministra Nejedlého žádné z nich svým rozsahem a dramatickým přesahem nepřekonaly. V letech 1949 až 1966 byl pedagogem na DAMU. Zemřel 15. března 1982 ve věku 78 let.
Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější