nahoru

Na jezeře: Ať žije seriál, který nenávidí muže

Tereza Spáčilová23. března 2016 • 16:49
Na jezeře: Ať žije seriál, který nenávidí muže
foto: Sundance, See Saw Films

Bylo to jako potkat Jekylla a Hyda. Odpoledne byl Peter Mullan, „trainspottingový hrdina“ a dvojnásobný držitel BAFTA, srandistou, který se chtěl mazlit s miminky, a od třetinky piva spěchal za čtrnáctiletou dcerou. Večer se však proměnil v alkoholika a prznitele, jemuž byste dítě určitě nesvěřili — to díky roli v seriálu Jane Campionové Na jezeře, jejž ČT shodou okolností zařadila zrovna v době jeho návštěvy pražského Febiofestu. Kdo viděl, ví přesně, o čem mluvím.

Muži prý Jane Campionovou moc „nemusejí“. Jediná žena, jež vyhrála festival v Cannes (za film Piano, už je to přes dvacet let!), je totiž nešetří v rozhovorech ani ve svých filmech. Když první díly série veskrze filmových kvalit pouštěla před pár lety na Berlinale, zaznívaly vedle ovací i pohoršené výkřiky (mužských) kritiků, jimž přišla jako „obligátně hysterická platforma pro kampaň sufražetky Campionové“.

Abychom byli spravedliví — z příběhu, v němž introvertní vyšetřovatelka odmítá nechat spát (mužskou společností zlehčovaný) případ unesené, zneužité a těhotné dvanáctileté dívky, nevycházejí páni tvorstva nejlépe. Přesněji řečeno, nenajde se v něm snad ani jediný muž, jenž by to od Campionové neschytal a byl aspoň trochu sympatický.

Jenže nezapomínejme, že Campionová je Novozélanďanka, a kdo kdy byť jen nahlédl pod pokličku uhlazené image hobitího státu, nutně musel narazit na přetrvávající diskriminaci žen a (minimálně pro civilizované Evropany) nepochopitelně rozbujelé domácí násilí.

Krom toho by pak feministou musel být i třeba takový Lynch či Jonathan Demme — podmanivě mrazivá atmosféra Na jezeře má totiž až neuvěřitelně blízko k náladě Twin Peaks a Elisabeth Mossová hraje svou křehkou Robin se stejnou houževnatostí a zvláštním sex-appealem jako svého času Jodie Fosterová Clarice Starlingovou v Mlčení jehňátek.

Jane Campionová je bohyně, říká Mullan, jenž je v seriálu macho jako poleno. Pokud tedy nevěříte mně, kritičce aktuálně podezřívané z laktační psychózy, dejte prosím aspoň na něj. Má recht a ten seriál si šanci zaslouží.

Na rozhovor s Peterem Mullanem se můžete těšit v některém z příštích čísel tištěného Reflexu.

Tereza SpáčilováColours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější