nahoru
Kultura
Pecky, jak je neznáte

Pocty „hvězdnému muži“: Bowieho hit Starman od Duran Duran, Leningrad Cowboys a deseti tisíc maniaků

12. ledna 2016 • 08:00
David Bowie: Starman
David Bowie: Starman
• foto: 
ČTK/AP/Robert F. Bukaty

Jedním z prvních veleúspěchů Davida Bowieho byla píseň Starman z jeho vesmírné epochy. Nahrál ji v únoru roku 1972 a vydal na albu The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars. Ale nebyl zdaleka sám. Přinášíme několik více i méně vážně míněných poct od jiných muzikantů.

Ke čtyřicátému výročí této písně ji nastudovala legenda Duran Duran. Zní trochu přímočařeji, místo exotických zvuků ji přibarvuje „pornosaxofon“.

O šest let dříve se do Starmana pustila finská parta srandistů Leningrad Cowboys: nahráli ji na desku Zombies Paradise. Na té oproti dřívějším počinům kovbojové přitvrdili, vynechali tradiční komediantství a zamířili k metalu – který má zřejmě každý Fin tak nějak v krvi. Zrovna Starmana pojali hodně moderně, efektně nakombinovali hutné kytary s elektronikou.

 

Víceméně pravým opakem, ale podobně vtipná a nápaditá je sedmdesátková disco verze v podání Johna C. Reillyho. A to v rámci snímku Walk Hard: The Dewey Cox Story, který paroduje filmové životopisy Raye Charlese, Johnnyho Cashe a dalších.

A ještě echtovnější disco z další dekády, tedy notně elektronické, pak vytvořil Claudio Mingardi v roce 1984. A kdosi se vyblbnul i s počítačovou vizualizací à la splašený spořič obrazovky. Sice jiná doba, ale jde to k sobě hezky, spořič už je dneska taky retro.

Uvolněnou reggae verzi Starmana nahrála americká kapela 10,000 Maniacs, která se jinak věnuje spíše alternativnímu rocku.

 

Jako bonus přidáváme píseň Bowie’s In Space od Flight of the Conchords, což je (dle jejich vlastních slov) „téměř cenami ověnčené čtvrté nejpopulárnější folkové duo Nového Zélandu“. Ta není poctou přímo Starmanovi, nýbrž celému vesmírnému období Davida Bowieho. Nejen muzice, ale i kostýmům, kulisám a tak dále. A taky elektronické komunikaci skrze bradavky.Klíčová slova: rock, bowie, david bowie, hudba, covery


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Filmy ve Varech Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začal. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Soutěže bude hodnotit odborná porota. Reflex navíc do Varů zve i na výstavu neznámé kolekce vtipů Vladimíra Jiránka. Přijďte se podívat. O celebritách ve Varech se dočtete zde


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,830
22,140
29,040
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější