nahoru

Češi poprvé v historii uvidí bibli s grafikami Marka Chagalla

Markéta Štikarová8. července 2014 • 13:35
Marc Chagall
Marc Chagall
• foto: 
Profimedia

Sto pět originálních grafik a tři typografické listy, jimiž světoznámý bělorusko-francouzský malíř Marc Chagall doprovodil v roce 1956 vydanou limitovanou sérii Starého zákona bible, bude od 9. července do 14. září poprvé k vidění v České republice. Stane se tak na výstavě Chagall/Reynek v pražské Valdštejnské jízdárně.

Chagallova expozice přibude k již probíhající velmi úspěšné výstavě díla Bohuslava Reynka, na kterou zatím přišlo přes 30 tisíc návštěvníků. Díky spojení těchto dvou malířských géniů bude mít divák možnost porovnat křesťanský a židovský přístup ke stejnému literárnímu zdroji. Přitom lidské osudy obou umělců byly naprosto protichůdné.

Marc Chagall se celý život zajímal o Starý zákon a nechal se jím inspirovat při tvorbě obrazů, kreseb, ilustrací a vitráží. Od roku 1954 pak začal rozvíjet dlouhodobý volný cyklus „Biblické poselství“, který ukončil v roce 1967.

Získání Chagallových biblických ilustrací pro účel pražské výstavy přitom nebylo nijak jednoduché. „Sehnat ucelenou kolekci biblických ilustrací Marka Chagalla bylo nesmírně obtížné, protože byly vydány pouze ve dvou edicích. Jsem rád, že se nám to nakonec v rekordním čase podařilo a česká veřejnost ji teď může poprvé vidět. Každý si kolekcí může listovat i prostřednictvím dotykové obrazovky,“ řekl Richard Fuxa, iniciátor nové instalace a předseda správní rady nadace, jež výstavu pořádá.

Výstava Chagall/Reynek je otevřena od 9. července do 14. září od 10 do 19 hodin ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Pořádá ji Nadační fond Richarda Fuxy společně s Národní galerií v Praze, ve spolupráci s Galerií Zdeněk Sklenář a Nadací Reynek.

Markéta Štikarová


Klíčová slova: marc chagall


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,580
21,640
29,230
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější