nahoru

Požár u Proseče: Má odbor životního prostředí čisté svědomí?

Magdalena Sodomková7. června 2011 • 13:58
požár
požár
• foto: 
Youtube.com

Vyjdu na zahradu, na tácku koktejl z čerstvě natrhaných jahod. Idylu na zahradě mých rodičů v Proseči u Skutče však překazí něco, co vypadá jako výbuch islandské sopky Grímsvötn.

 

Zpoza zahrady se valí černý čoud, ze širokého okolí se sjíždějí hasiči. „Nevycházejte z domu, zavřete okna,“ hlásí v místním rozhlase. Hoří v Boru u Skutče, což je od naší zahrady asi dva kilometry přes les, kam se obvykle sjíždějí lufťáci na brusinky a na borůvky a do pískovcových skal. A protože to je skládka pneumatik (místní lidi štvala několik let), je ta podívaná dost efektní.

 

Video: Jakub Čermák

 

 

Hodinu po té, co se čoud začal valit do okolí, jsem sedla na autobus a jela do Pardubic. Čoud jel se mnou, prohnal se Skutčí, vidět byl z třicet kilometrů vzdálené Chrudimi a nakonec i z padesát kilometrů vzdálených Pardubic. Výborně. Dva kilometry od borské „Grímsvötn“ byla kdysi „Pekelná vrata“. Obří skládka, která zamořila spodní vody zdejších nádherných borových lesů, a co proslula jako největší ekologická havárie v Pardubickém kraji.

 

Ani přesto, že tehdy kraj sypal miliony do vyčištění oblasti, úřadům nevadilo, že jen o kousek dál roste skládka číslo dvě. Doufám, že ten čoud došel až do kanceláře odboru životního prostředí, které tohle povolilo.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,400
20,670
28,930
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře