nahoru

Zakladatel Wikileaks prchá do Švýcarska. Švédové ho stíhají

Daniel Baret7. listopadu 2010 • 12:03
Julian Assange
Julian Assange
• foto: 
Wikipedia.org

Na jedné straně je Julian Assange, zakladatel serveru Wikileaks, který zveřejňuje tajné informace o válkách v Afghánistánu a Iráku, některými lidmi veleben. Na straně druhé zatracován, protože svoji činností destruuje Západ a podle jeho kritiků tím nahrává různým teroristickým skupinám. Navíc má velké osobní problémy. Je stíhán ve Švédsku za znásilnění a chce proto získat azyl ve Švýcarsku.

„Ano reálná možnost je, že požádám o azyl ve Švýcarsku,“ řekl před několika dny Australan Assange v rozhovoru pro švýcarskou televizi TSR. „Je to jediná západní země, snad společně s Islandem, kde bych se mohl cítit bezpečný,“ dodal. Uvažuje proto o přesunu svého známého serveru Wikileaks ze Švédska do neutrální alpské země. Přitom v liberálním Švédsku byl server umístěný proto, že tam platí zákon, který novinářům umožňuje za všech okolností utajovat své zdroje.

 

Jenže Švédům s Assangem došla trpělivost a odmítli mu minulý měsíc udělit povolení k trvalému pobytu i prodloužit pracovní povolení. Je tam totiž obviněný dvěma ženami ze znásilnění a obtěžování. Zatímco on tvrdí, že obvinění je „spiknutí Pentagonu“, vyšetřování ve Švédsku pokračuje a vypadá to, že Američané s tím nemají vůbec nic společného. Proto Švédové naznačili, že zakladatel Wikileaks není v jejich zemi vítanou osobou.

 

Nedávno Assange kvůli udajnému znásilnění odmítl pokračovat v rozhovoru pro televizi CNN. Když se ho reportérka ptala na jeho obvinění ze znásilnění ve Švédsku, řekl: „Odejdu, pokud budete kontaminovat toto extrémně vážné interview otázkami o mém životě,“ pohrozil jí. Redaktorka nicméně odvětila: „Ono to ale ovlivňuje WikiLeaks.“ Assange svým odchodem znovu pohrozil a nakonec se zvedl, sundal mikrofon a odešel.

 

 

Americký časopis Forbes přitom zařadil před několika dny Assangeho mezi nejmocnější lidi světa na 68. místo. Žebříček vede čínský prezident Chu Ťin-tchao před Barackem Obamou. Ovšem zakladatel Wikileaks je v poslední době i terčem tvrdé kritiky ze strany mnoha novinářů po celém světě. Například komentátor americké konzervativní televize Fox News Christian Whiton (předtím pracoval na ministerstvu zahraničí Spojených států) na svém webu napsal: „Wikileaks jsou závažný problém pro naši národní bezpečnost. Je to politická válka proti USA,“ tvrdí Whiton. A vyzval vládu ve Washingtonu aby s Assangem naložila na základě vojenských zákonů jako s válečným zločincem a naznačil, že by měl skončit ve vězení na Guantanámu.

 

Do konce tohoto roku chce Wikileaks zveřejnit i důvěrné informace týkající se Libanonu a Ruska. Dá se tedy očekávat, že černá listina zemí, kde je považovaný Assange za nepřítele, se bude dál rozšiřovat.

 

Autor je student.

Daniel Baret


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,270
29,370
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější