nahoru

Australané objevili nový korálový útes, prý srovnatelný s Velkým bariérovým

bar25. srpna 2015 • 12:30
Australané objevili nový korálový útes, prý srovnatelný s Velkým bariérovým
foto: theage.com.au

Australští vědci objevili u jižního pobřeží kontinentu nový korálový útes, údajně srovnatelný s Velkým bariérovým útesem. Ten leží u severovýchodního pobřeží Austrálie a je považován za největší na světě.


O existenci korálového útesu asi 230 kilometrů jižně od Melbourne se vědělo. Leží ale na chladnější části australského pobřeží a ve větší hloubce, takže nikdy nebyl tak populární mezi potápěči. Už dříve zde byla vytyčena přírodní rezervace Wilsons Promontory Marine National Park.

Vědci teď ale poprvé útes pořádně prozkoumali pomocí podmořského robota. Záběry z hloubky okolo 95 metrů ukázaly, že bohatství podmořského života si v ničem nezadá s proslaveným Velkým bariérovým útesem. Korály zde tvoří 30 metrové stěny, které doslova kypí životem.

“Záběry ukazují, že mořský ekosystém zde je srovnatelný s proslulými tropickými útesy na severu Austrálie,” uvedl australskému listu The Age Matt Edmunds, ředitel organizace Australian Marine Ecology, která výzkum prováděla. “Rozmanitost druhů, pokud ji měříte na jeden metr čtvereční, je stejná nebo i větší než můžete najít na jiném korálovém útesu.”

bar


Klíčová slova: VIDEODiskuse ke článku