nahoru

Islámský stát popravil chorvatského rukojmí. Setnul mu hlavu

ČTK, bar12. srpna 2015 • 14:02
Islámský stát popravil Chorvata, otce od rodiny
Islámský stát popravil Chorvata, otce od rodiny
• foto: 
youtube.com

Ozbrojenci napojení na Islámský stát tvrdí, že setnuli hlavu chorvatskému rukojmí, který byl unesen v Egyptě. Informovaly o to zahraniční agentury. Na internetu islamisté zveřejnili i údajné snímky jeho mrtvého těla. Třicetiletý otec dvou dětí, který se na nedávném videozáznamu identifikoval jako Tomislav Salopek, v Egyptě pracoval jako topograf. Radikálové ho unesli 22. července. 

U dnes zveřejněného snímku byl i text, že muž byl zabit "kvůli účasti jeho země ve válce proti Islámskému státu", napsala agentura AP. Na snímku je vidět v krvi ležící bezhlavé tělo, na jehož zádech je položená hlava. Vše je foceno na poušti, za obětí je černá vlajka islamistů.

"Tuto zprávu jsme viděli na internetu a nyní ji prověřujeme. Jestliže se potvrdí, že je pravdivá, budeme o tom média informoval prostřednictvím prohlášení," citovala agentura Reuters mluvčího egyptského ministerstva vnitra. Chorvatská diplomacie zatím nemá žádné potvrzení toho, že byl jejich občan zabit, napsal chorvatský deník Jutarnji list.

Za údajným zabitím rukojmího stojí ozbrojenci ze skupiny Sinajská provincie. Pod tímto názvem se skrývá skupina Ansar Bajt al-Makdis, která působí na Sinajském poloostrově již řadu let. Nedávno se ale přihlásila k organizaci Islámský stát. Její twitterový účet, kde byla fotografie zveřejněna, rovněž uvedl jména dvou vrahů.

Minulý týden ozbrojenci zveřejnili videozáznam, na kterém Salopek říká, že ho radikálové do 48 hodin zabijí, jestliže nebudou propuštěny muslimské ženy uvězněné v egyptských věznicích. V pondělí pak emailem požadovali výkupně 19 milionů dolarů.

Chorvatské ministerstvo zahraničí již 24. července informovalo o tom, že skupina ozbrojených mužů v Egyptě unesla chorvatského občana, který tam pracoval. Na videu nazvaném Vzkaz egyptské vládě muž klečel a měl na sobě oranžovou kombinézu, kterou obvykle nosili vězni islamistů. Za Salopkem stál maskovaný muž s nožem v ruce. Zároveň byla vidět černá vlajka islamistů.

ČTK, bar


Diskuse ke článku