nahoru

Kandidátkou na ministryni školství bude náměstkyně Valachová

ČTK, ref4. června 2015 • 12:38
Kateřina Valachová
Kateřina Valachová
• foto: 
ČTK

Kandidátkou na ministryni školství by se měla stát náměstkyně ministra pro legislativu a lidská práva Kateřina Valachová. Několik zdrojů blízkých premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) dnes ČTK řeklo, že Sobotka je připraven na místo končícího ministra Marcela Chládka (ČSSD) navrhnout ženu. Valachová přitom podle těchto zdrojů zůstává nyní jedinou ženskou kandidátkou.

Sobotka zatím informaci nepotvrdil. Svého kandidáta chce nejprve v pátek odpoledne představit prezidentu Miloši Zemanovi. Mluvčí vlády Martin Ayrer dnes ČTK řekl, že se ministerský předseda k záležitosti do páteční schůzky na Hradě vyjadřovat nebude.

I když se původně hovořilo o řadě kandidátů na ministra, rozhodoval Sobotka v posledních dnech především mezi dvěma - Valachovou a prorektorem Univerzity Karlovy Stanislavem Štechem. Pro Valachovou přitom mohlo hrát i to, že by se stala druhou ženou za ČSSD v současné vládě. Strana dlouhodobě prosazuje větší zastoupení žen v politice.

Marcela Chládka chce Sobotka odvolat, protože podle něj nesplňuje přísné nároky na výkon funkce. Odvolání ministra navrhl na konci minulého týdne v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců na úřadu. Chládek ji popírá a z útoku na svou osobu obviňuje šéfa hnutí ANO a vicepremiéra Andreje Babiše. Dnes se Chládek sejde s prezidentem. Zeman zatím neřekl, zda a případně kdy návrh na odvolání ministra přijme. 

Kateřina Valachová (38 let) působila v minulosti například v kanceláři Senátu nebo veřejného ochránce práv. Vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Z cizích jazyků ovládá němčinu a angličtinu.

ČTK, ref


Diskuse ke článku