nahoru

Rusko čekají léta ekonomické krize, jeho rating je ve spekulativním pásmu

ČTK, Daniel Baret21. února 2015 • 11:00
Vladimír Putin
Vladimír Putin
• foto: 
Profimedia.cz

Ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na známku Ba1, tedy až do spekulativního pásma. Rozhodnutí zdůvodnila nepříznivými dopady ukrajinské krize, poklesu cen ropy a oslabení ruského rublu. A všechny ekonomické výhledy jsou v případě této země nepříznivé.

Výhled ratingu navíc zůstává velmi negativní, což signalizuje, že Moody's by mohla v budoucnu přikročit k jeho dalšímu zhoršení. „Očekává se, že Rusko v roce 2015 zažije hlubokou recesi následovanou dalším poklesem v roce 2016,“ uvedla Moody's.

Ruský ministr financí Anton Siluanov prohlásil, že rozhodnutí Moody's je založeno na „faktorech politického charakteru“ a na „nerealistických“ prognózách. Dodal, že zhoršení ratingu nebude mít výraznější vliv na kapitálové trhy. Jenže ruská vláda, které předsedá Dmitrij Medveděv, mezitím oznámila, že bude muset kvůli špatným hospodářským výsledkům upravit rozpočet. Některé sliby, které dal občanům především prezident Vladimir Putin, tak podle všeho nebudou naplněny.

Ke snížení ruského ratingu do spekulativního pásma koncem ledna přikročila rovněž agentura Standard & Poor's. Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářský růst navíc podkopávají sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako jsou například penzijní fondy. A to se už v Rusku stalo.

ČTK, Daniel Baret


Diskuse ke článku