nahoru

Protikorupční policie zasahuje na několika úřadech po celém Česku

ČTK, ref30. září 2014 • 13:43
Policisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality zasahovali 30. září od rána na radnicích v Olomouci a Přerově. Snímek zachycuje policisty na odboru informatiky olomouckého magistrátu.
Policisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality zasahovali 30. září od rána na radnicích v Olomouci a Přerově. Snímek zachycuje policisty na odboru informatiky olomouckého magistrátu.
• foto: 
ČTK

Protikorupční policie dnes od rána zasahuje na několika místech po celém Česku. Podle žalobce Petra Šeredy jde o celkem 40 prohlídek. Policisté jsou například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týká také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci. Policisté zasahují i v sídle olomoucké firmy Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr senátora Martina Tesaříka. U majitelů firmy Tesco SW policisté provedli domovní prohlídku.

"Probíhají úkony trestního řízení na území celé republiky," řekl ČTK Šereda. Podle něj nebyl dosud nikdo obviněn. "Jsou to úkony trestního řízení, které nejsou spojeny s obviněním žádné osoby. Jde o zajištění dokumentů a důkazního materiálu, který se bude dále vyhodnocovat," uvedl. Dodal, že ve fázi prověřování nebude vrchní státní zastupitelství případ nyní více komentovat.

Mluvčí společnost Tesco SW Tomáš Jelínek dnes ČTK řekl, že policisté přišli do sídla firmy brzy ráno a zároveň provedli domovní prohlídku u spolumajitelů společnosti. Podle obchodního rejstříku firmu kontrolují Josef Tesařík a jeho dva synové. Firma SW se specializuje na vývoj, výrobu a implementaci software a poskytování služeb v oblasti informačních technologií. Mezi její produkty patří i monitoring strukturálních fondů.

Mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá ČTK řekla, že policie si vyžádala dokumentaci k běžícím a chystaným projektům dotovaným z Integrovaného operačního programu. "Vedení města si není vědomo žádného pochybení, které by souviselo s čerpáním dotačních prostředků z tohoto programu. V současnosti navíc není vůbec zřejmé, zda se jedná o prověřování aktů v rámci magistrátu, nebo v rámci centrálních orgánů státní správy," uvedla.

Integrovaný operační program spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj. Podle mluvčí resortu Radky Burketové však v budově ministerstva policisté nezasahují. "Nemám k tomu žádné zprávy," dodala Burketová.

Podle MF DNES jde policii o projekty spojené s výzvou 09 Integrovaného operačního programu, kterou v roce 2010 vypsalo ministerstvo vnitra. "Zjednodušeně řečeno šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic, například formulářů," uvedl server iDnes. Dotace byla určena pouze pro statutární města, rozdělovala se mezi ně zhruba miliarda korun z ecropských fondů.

Několik policistů, uniformovaných i v civilu, je na odboru informatiky v nové budově olomouckého magistrátu v Hynaisově ulici. Policisté jsou podle informací ČTK také na radnici v Přerově. Zásah policistů z ÚOKFK v Olomouci potvrdil jeho mluvčí Jaroslav Ibehej. "Provádíme zde od rána úkony trestního řízení, které dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci," řekl ČTK Ibehej.

Pracovník olomouckého magistrátu, který si nepřál být jmenován, ČTK řekl, že policisté do radniční budovy přišli hned ráno a zaměřili se zejména na pracovníky IT oddělení, které odstavili od počítačových systémů.

Ve Zlíně podle mluvčího tamní radnice Zdeňka Dvořáka prověřují policisté zakázky z oblasti výpočetních technologií od roku 2009. "Kriminalisté se zajímají o některé dokumenty, které jim magistrát obratem poskytnul. Policisté u nás stráví zřejmě celé dopoledne. Nikdo nebyl obviněn, ani nebylo zahájeno trestní řízení, jedná se o prověřování a zajištění dokumentů," uvedl Dvořák.

ČTK, ref


Diskuse ke článku