nahoru

Zabetonované Česko: Volby by vyhrálo ANO, stejné strany by byly ve sněmovně

ČTK, reb 8. září 2014 • 07:00
Babiš svou radost z výsledku rozhodně neskrývá.
Babiš svou radost z výsledku rozhodně neskrývá.
• foto: 
Pavel Hofman

Od loňských předčasných voleb uplynul rok a na české politické scéně se vlastně nic neděje. Rychle po volbách přeskočilo hnutí ANO v podpoře ČSSD a tak je to pořád. Podle posledního průzkumu by se do Sněmovny dostaly i ty samé strany.

Sněmovní volby by nyní vyhrálo hnutí ANO s 25,5 procenta hlasů před ČSSD se 17 procenty. Ve volebním modelu společnosti TNS Aisa pro Českou televizi si ANO proti počátku července ale pohoršilo, ČSSD naopak zastavila pokles preferencí. Do Sněmovny by se podle průzkumu zřejmě dostaly všechny strany, které v ní mají zastoupení od loňských předčasných voleb, tedy také KSČM, TOP 09, ODS, lidovci i Úsvit.

ANO si proti počátku července v preferencích pohoršilo o 5,5 procenta. „ANO se dostalo do jakési politické reality vládnutí ve trojkoalici, což samozřejmě může u řady občanů vyvolávat jakési první rozčarování a možná zklamání,“ řekl ČT generální ředitel TNS Aisa Bronislav Kvasnička. Upozornil také, že několikaměsíční propad ČSSD se zastavil a strana se stabilizovala na druhé příčce volebních preferencí.

Třetí KSČM by si vybralo 13,5 procenta účastníků voleb, o dvě procenta méně by dostala TOP 09. Do Parlamentu by se dostala také ODS se 6,5 procenta hlasů a zřejmě i lidovci s 5,5 procenta a Úsvit s pěti procenty, což je hranice nezbytná pro vstup do Sněmovny. Statistická chyba průzkumu je 1,2 až tři procenta. Tři a půl procenta lidí by volilo Piráty.

V porovnání s průzkumem TNS Aisa z počátku července se zvýšily preference komunistů a mírně také TOP 09 a Úsvitu. Klesly naopak občanským demokratům a Pirátům, lidovcům se udržely beze změny.

Průzkumu pro volební model TNS Aisa se mezi 25. až 31. srpnem zúčastnilo 1200 lidí.

ČTK, reb

Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo