nahoru

Bohumil Doležal: S Přísahami se to nemá přehánět

Bohumil Doležal 8. září 2021 • 10:30
Robert Šlachta
Robert Šlachta
• foto: 
ČTK; koláž reflex.cz

V temných dobách bolševického režimu snil Václav Havel o demokracii nové, opravdové, která nahradí jak totalitní stát, tak formální a zkostnatělou demokracii „chcete-li buržoazní“. Zdá se, že české veřejnosti pak po převratu obyčejná demokracie s chybami čím dál tím víc nestačila.

Objevily se další, divoké sny o demokracii přímé, která obchází formální kličky parlamentarismu. Rodí se „v občanské společnosti“ (ponejvíce na náměstích), prosazují ji zkoumaví novináři, kteří dodávají materiál justici (tj. policii a prokurátorům). Soudy jsou jen posledním článkem tohoto řetězce. Je třeba jim co nejvíc ušetřit práci, nakonec pokud možno všechnu. Hrdinou dne je „whistleblower“ (v buržoazní demokracii se někdy říkalo „práskač“).

Dokud u nás byla jakž takž buržoazní demokracie, nepodařilo se tento sen nikdy zplna realizovat. V revolučních letech od r. 2013 byla smetena stará politická garnitura („politici, co nemakali a kradli“) a starý režim nahradily „Nové pořádky“ Andreje Babiše, Miloše Zemana, Vojtěcha Filipa, Tomia Okamury a Jana Hamáčka. Ale nějak se to moc nepovedlo.

Hnutí s hlučně okázalým názvem „Přísaha“ má být zjevně rehabilitací původní myšlenky o demokracii nového typu. Předseda je bývalý policejní plukovník, šéf „Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu“. Místopředsedové se profilovali tamtéž. Ježíšmarjá.

Nepochybuji, že to myslí upřímně. Jenže první pokus o novou demokracii se moc nevydařil. První generace mesiášů (Andrej Babiš a spol.) se trochu vyčerpala (rozuměj zkompromitovala). Ráda by před volbami nabrala novou sílu. Hlučná a břeskná „Přísaha“ se může velmi hodit. Člověk by však měl být opatrný: proč dvakrát po sobě naletět na jedno a to samé.

„Boží bojovníky“ v politice je třeba sledovat vždy obezřetně. Proto končím slovy spasitele, na kterého věřím zase já: „Dále jste slyšeli, že bylo řečeno otcům: „Nebudeš přísahat křivě, ale splníš Hospodinu přísahy své. Já však vám pravím, abyste nepřísahali vůbec; … Vaše slovo buď „ano, ano – ne, ne“; co je nad to, je ze zlého.“ (Mt 5, 33-37)
Volby 2022

Voličský průkaz Volební komise Pravomoci Senátu Historie Senátu Jak se volí do Senátu Jak se volí v komunálních volbách Volba starosty

V roce 2022 nás čekají komunální volby a volby do Senátu. Přinášíme volební zpravodajství, informace o kandidátech, výsledcích voleb, zajímavosti a užitečné rady. Začátkem roku 2023 nás pak čekají prezidentské volby

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.