nahoru

Nový prezident po druhém kole (ne)bude? Jak může těsný výsledek zkomplikovat volbu hlavy státu

Petr Sokol, Martin Bartkovský 21. listopadu 2022 • 06:00
Video se připravuje ...
Přepočet hlasů i zrušení obou kol. Podívejte se, jak může těsný výsledek zkomplikovat volbu prezidenta
• video: 
Martin Bartkovský

V případě velmi těsného výsledku voleb, který předpovídá většina politologů, hrozí, že je zkomplikují případné stížnosti u Nejvyššího správního soudu. Výsledek totiž může napadnout kdokoli a soud pak může nařídit dodatečné přepočítávání jednotlivých hlasů, či dokonce zrušit druhé, ale i první kolo voleb. Jak je to možné? Podívejte se na video.

Politolog a komentátor Reflexu Petr Sokol se zamýšlí nad možnostmi, které v případě těsného výsledku hrozí. Do sedmi dnů od oznámení výsledku sčítací komisí totiž její verdikt může zpochybnit úplně kdokoli. Nejen poražený kandidát, ale jakýkoli občan České republiky, který má důvodné podezření, že byly volby nějakým zásadním způsobem ovlivněny.

O tom poté rozhodne Nejvyšší správní soud a ten může nejen nechat hlasy přepočítat, ale zrušit i celé volby a nechat je opakovat. Více se dozvíte ve videu v úvodu článku. Myslíte si, že bude volba těsná, nebo že jeden z kandidátů přesvědčivě zvítězí?

Petr Sokol, Martin Bartkovský
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.