Zaz coby nová Piaf. Mladá Francouzska zachází se šansonem jako pravý mistr | Reflex.cz
nahoru

Zaz coby nová Piaf. Mladá Francouzska zachází se šansonem jako pravý mistr

Kateřina Hejdová22. prosince 2011 • 06:00
Zaz coby nová Piaf. Mladá Francouzska zachází se šansonem jako pravý mistr
foto: Sony Music

Šanson v její tvorbě ožívá v jakési modernější, globalizovanější a dost rozverné podobě - ovšem pozor! Se vší vážností je tahle francouzská zpěvačka možnou pokračovatelkou Edith Piaf. Ne ale až tak hudebně, jako spíš osobnostně.

Zaz: Sans Tsu Tsou
vydalo: Sony Music
čas: CD i DVD 64: 18 minut (plus bonusy)
cena: 390 korun

 

Podobně jako legendární Piaf i Zaz působí dojmem "děvčete z lidu". Obyčejné holky, která dokáže z podia rozdovádět t i unuděné diváky, civící překvapeně na její nadšené poskakování. A specifický zpěv i frázování, které přesně zapadá do její hudební tvorby. Vlastně je to gypsy jazz, písničky o obyčejném životě obyčejných lidí, zpívané roztomilou francouzštinou. Zaz zachází s francouzským šansonem s citem a hlavně s rozumem.

 

Anketa

 

Žádné zesměšňování nebo znevažování národní tradice, to "šaškování" na podiu pramení čistě z jejích nálad, dává průchod nadšení z toho, že se věci daří a ona profesionálně zpívá! Po debutovém albu představuje nyní Zaz koncertní záznam na DVD. Kde se tahle jednatřicetiletá zpěvačka vlastně vzala? "Věci se daly do pohybu, když mi bylo 20, studovala jsem na hudební škole Bordeaux CIAM a začala jsem působit ve své první kapele, bluesové kapele," říká.

 

 

"A také jsem se našla na turné s baskickým tanečním orchestrem, se kterým jsem pařila ve městě Bayonne a u zdí hradu Carcassonne. O dva roky později jsem objevila inzerát: Don Diego hledá zpěvačku. Přihlásila jsem se jako ZAZ. A přišel čas na africké, arabské, andaluské, brazilské a latino vlivy: cokoliv se vám zlíbí, ve společnosti naprostých profesionálů!," vzpomíná sympatická dlouhovláska.

 

Narodila se počátkem 80. let v Tours jako Isabelle Geffroy, od dětství byla prý spontánní a plná humoru. Díky tomu ostatně přežívala problémy, které se jí stavěly na hudební dráze do cesty poté, co se přestěhovala do Paříže. Když jí koncem měsíce docházely peníze, okouzlovala pouliční chodce na Montmartru zpěvem se svými muzikanty: kytaristou a basákem, který byl stejný nadšenec jako ona. Cesta k prvnímu albu byla víceméně otevřená.

 

 

"Kromě toho se mi ale také podařilo vystoupit před 10 000 lidmi na stadionu Hendaye, jammovala jsem s Chilany v Casablance, zpívala písně Edith Piaf v srdci Sibiře, roztančila Place du Tertre na pařížském Montmartre, volně vystupovala v kolumbijském solném dole, jela turné v Egyptě (aniž bych viděla alespoň nějaké z jejich památek), vyhrála soutěž Génération Réservoir, cítila lásku na pódiu Pařížské Olympie, nahrála část svého alba s Raphaëlem (tím jedinečným mužem, který točí videoklipy na střechách domů v mínus 10°) a tisíc dalších věcí," vyjmenovává zpěvačka své aktivity.

 

Debut jí vyšel v celé Evropě a v Kanadě loni v létě. Do toho neustále vystupovala v televizi a na koncertech, objevila se několika prestižních festivalech. Jejím leitmotivem je písnička. Bude prý zpívat kdekoliv, kde se bude moci svobodně vyjádřit slovy, které zobrazují každodenní život se starostmi i radostmi. Zpívá samozřejmě francouzsky, na DVD naleznete 16 skladeb. Nechybí mezi nimi ani její největší hit Je Veux, s nímž získala letos další cenu, Victoires de la Musique.

 

Pokud máte rádi kvalitní muziku, na Zaz se klidně spolehněte, neboť to je to hlavní, o co jí v kariéře jde. Díky živému vystupování a schopnosti strhnout publikum na svou stranu se během posledních měsíců stala jednou z nejprodávanějších francouzských interpretek a její věhlas už překročil i evropské hranice, své příznivce má v Japonsku i Spojených státech, ale i Kanadě a Turecku.

 

Kateřina Hejdová

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější