nahoru

Unikátní maskování: Továrna Boeing byla za války ukryta pod falešnou obytnou čtvrť

pos13. března 2018 • 18:00
Unikátní maskování: Továrna Boeing byla za války ukryta pod falešnou obytnou čtvrť
foto: Flickr

Území Spojených států s výjimkou Havaje sice nebylo za druhé světové války nikdy přímo napadeno, přesto americká armáda podnikala opatření na jeho ochranu, a to zejména ze vzduchu. Například strategicky významný objekt továrny Boeingu, kde se za války vyráběly bombardéry, tak nechala zakrýt falešnou městskou čtvrtí.

V továrně Boeingu, konkrétně v hangáru č. 2, pracovalo během války přibližně 30 tisíc lidí. Tento závod každý měsíc dokázal vyrobit 300 kusů slavné B-17, která představovala pro spojenecké armády významnou zbraň. Létající pevnosti během náletů na Německo svrhly 640 000 tun bomb.

Poté, co byly v roce 1942 pozorovány poblíž San Franciska a Los Angeles japonské ponorky, armádní velení vydalo rozkazy k ukrytí strategických továren. A závod č. 2 firmy Boeing mezi ně bezpochyby patřil. Jenže jak ukrýt obrovský hangár?

Ziegfeld Girls: Sexy tanečnice, označované jako nejkrásnější dívky všech dob. Podívejte se

A tady pomohl Hollywood a filmový architekt John Stewart Detlie. Nad celým závodem byla postavena falešná městská čtvrť, která se při pohledu ze vzduchu neliší od jiných. Mezi falešnými domy jsou falešné zahrádky plné falešných stromů a květin. Jediní praví tak byli „obyvatelé“. Zaměstnanci Boeingu sem totiž za letních dní chodili odpočívat a opalovat se. Celá stavba byla rozebrána až rok po válce, v roce 1946.

A jak se maskování povedlo? Podívejte se do galerie:

Rusko před komunisty: Carská říše na unikátních barevných fotografiích
Vzácné barevné snímky z prvních nacistických koncentračních táborů
Posmrtná záhada: Italský architekt po sobě zanechal stovky krásných ženských aktů,…

pos
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,970
22,940
29,870
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější