nahoru

Básník Hruška v šapitó Reflexu: Básně mi vydělají na rum, věda na chleba

Kateřina Kadlecová21. července 2018 • 13:30
1080p720p360p

V pátek odpoledne uvítal tradičně přeplněný stan Reflexu na Colours of Ostrava básníka a místního rodáka Petra Hrušku. Hned v úvodu bezmála hodinového rozhovoru publikum literáta odměnilo dvojitým bouřlivým potleskem: to když vysvětloval, proč rezignoval na své členství (a předsednictví) v porotě Státní ceny za literaturu a proč je tato vláda Andreje Babiše, podpíraná pro něj nepřijatelnými komunisty, „škodlivá“ a „odpudivá“. 

Občansky aktivní básník, literární vědec a někdejší vysokoškolský pedagog (přestal učit na Masarykově univerzitě kvůli dobrovolnému ústupu děkana FF MU z požadavků na kvalitu) hovořil o tom, že „každá vláda je pochybná a ve své podstatě nebezpečná, vůči každé vládě lze mít oprávněné výhrady a námitky, neboť lidé jsou nedokonalí, a tedy k vládnutí v pravém slova smyslu nepředurčení“, i o tom, že „se nemůže a nechce podílet na této reprezentaci vlády, třebaže jde o reprezentaci nepatrnou a většinu společnosti nějaká literární cena samozřejmě upřímně nezajímá“.

Zajímala – páně Hruškovu rozhodnutí se i v šapitó Reflexu bouřlivě tleskalo. Stejně pak rezonovaly dva sloupky, které Petr Hruška přečetl; publikum se chechtalo vzpomínce na Ivana Martina Jirouse a popisu jeho interakcí s ostravskými městskými strážníky: „Uniformovaní mladíci dojdou až k nám. Na okamžik strnou, a pak začnou jeden přes druhého ze sebe vyrážet: ,Je tohle možné? Plastic People of the Universe! Ivan Martin Jirous! Mistře! Jste to opravdu Vy?ʻ V příštích minutách se ukáže, že jejich obeznámenost s hudebním undergroundem je lepší než u většiny dnešních vysokoškolských studentů. Oba prosí Magora o podpis.“ 

„Odpuzující vláda“: Proč následujeme básníka Hrušku v rezignaci na členství v porotě…
Více než stohlavé publikum ocenilo i fejetonové povzdechnutí nad dobou, v níž nás od kontemplací o zásadních společenských jevech a událostech (typu ocenění kapely Ortel na Zlatém slavíku 2016) vyrušují telefonistky z centrál mobilních operátorů, které s námi vlastně nechtějí mluvit: Já vás nevytáčím, to vás vytáčí systém!

Dále básník hovořil o své chystané monografii o básníku Ivanu Wernischovi a nové sbírce básní; obě knihy vyjdou snad ještě v tomto roce u brněnského nakladatelství Host.

Temná věž Stephena Kinga vrhá dlouhý stín: Pátý díl série vychází česky
Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,970
22,800
29,150
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější