nahoru

Rusko slíbilo předložit Západu důkazy o ukrajinské "diverzi" na Krymu

ČTK15. srpna 2016 • 12:10
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
• foto: 
Profimedia.cz

Rusko je připraveno poskytnout západním zemím důkazy o údajném ozbrojeném vpádu Ukrajinců na anektovaný Krym. Německému ministru zahraničí Franku-Walteru Steinmeierovi to dnes v Jekatěrinburgu řekl jeho ruský protějšek Sergej Lavrov. Moskva minulý týden obvinila Kyjev, že zosnoval vpád svých "diverzantů" na poloostrov, při němž přišli o život dva ruští vojáci.

Po jednání se Steinmeierem Lavrov řekl, že akce ukrajinské vojenské rozvědky byla předem dlouhodobě připravovaná. Incident vyvolal prudké zvýšení napětí a obavy před novým rusko-ukrajinským konfliktem. Spekulace o tom, že Rusko přeruší diplomatické styky s Ukrajinou, ale Lavrov dnes odmítl. "Na tom nikdo nemá zájem," prohlásil.

Cílem ukrajinské akce bylo podle ruského ministra destabilizovat situaci na Krymu. Moskva kvůli zvýšenému napětí podle dřívějších zpráv uzavřela čtyři z pěti hraničních přechodů a zablokovala na severu poloostrova internetové spokojení. O víkendu se ale už podle Kyjeva situace uklidnila a blíží se normálu.

Podle ruských médií Lavrov a Steinmeier diskutovali o možnosti obnovit jednání takzvané normandské skupiny, která sdružuje Rusko, Ukrajinu, Německo a Francii. Nejvyšší ruský představitel Vladimir Putin minulý týden po krymském incidentu prohlásil, že schůzka skupiny na nejvyšší úrovni, plánovaná na září do Číny, nemá za nynějších okolností smysl.

ČTK


Klíčová slova: Rusko, Ukrajina, Krym, diverzeDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,080
29,210
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější