nahoru

Více než 80 krát oceněný filmař Steve Lichtag bude předsedat prvnímu Českému Ekotopfilm festivalu

26. srpna 2016 • 16:53
Steve Lichtag
Steve Lichtag
• foto: 
Martin Veselý / MAFRA / Profimedia

Mezinárodní filmový festival Ekotopfilm představuje ty nejzajímavější filmy z celého světa zaměřené na ekologii a trvale udržitelný rozvoj. Po 43 úspěšných ročnících na Slovensku bude v letošním roce konat také v České republice. Nejkvalitnější snímky vybírá mezinárodní filmová porota. Té bude předsedat celosvětově uznávaný filmař Steve Lichtag.

Režisér, dokumenmtarista a dobrodruh Steve Lichtag se narodil se ve Znojmě v roce 1954 jako Zdeněk Loveček, nyní je občanem USA a v pase má zapsáné jméno Steve Loveček Lichtag. V roce 1979 emigroval z Československa do USA, kde se stal jedním z nejuznávanějších filmařů. Jeho snímky získaly více než 80 ocenění po celém světě.

Z jeho bohaté tvorby můžeme zmínit např. šestidílné tematické dílo Hledání křišťálového světa a poté slavný dokument Carcharias – Velký Bílý, který měl premiéru v roce 2001 na NBC.

„Informaci o chystaném rozšíření Ekotopfilmu do České republiky jsem zaslechl před několika měsíci v Bratislavě. To, že se tento ambiciózní plán stává skutečností, svědčí o schopnosti organizátorů Ekotopfilmu rozvíjet ho dál. Podle mého názoru je to logické pokračování tohoto úspěšného projektu. Soutěžní filmy s environmentální tématikou jsou z velké většiny globální a nadčasové. Proto si troufám říct, že festival Ekotopfilm zakotví nejen v České republice, ale jeho cesta možná povede ještě dál. Témat týkajících se  životního prostředí je nekonečně mnoho a právě film je jedním z nejmocnějších nástrojů, jak veřejnost všech generací informovat o enviromentálních tématech a tím je současně i vzdělávat. Coby  filmař, prezident Mezinárodního filmového festivalu Voda – moře – oceány a nyní novopečený předseda poroty českého Ekotopfilmu, jsem rád, že tak mohu alespoň částečně přispět k šíření povědomí o stavu naší planety,“ uvedl Lichtag k jeho účasti na prvním ročníku u nás. 

Součástí festivalu je bohatý doprovodný program – diskuze, přednášky, výstavy, prezentace a besedy, který je vhodně sestaven tak, aby oslovil co nejširší publikum. MFF Ekotopfilm je určen laické i odborné veřejnosti, dětem i dospělým. Vstup na veškeré akce festivalu je volný.

Festivalu EKOTOPFILM udělila záštitu primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

 

 

 

 


 

 

 


 

 

 


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,360
20,630
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře