nahoru

Jak zachránit svět před ekonomickou krizí? Nositel Nobelovy ceny zná návod. Vymyslíme útok z vesmíru!

Miloš Čermák21. srpna 2011 • 00:45
Krugman
Krugman
• foto: 
youtube

Pokud nám hrozí ekonomická krize, tak je to ve skutečnosti krize hodnot. Zhruba to se nám snaží říct ekonom Paul Krugman, když v televizi CNN prohlásil, že by světové ekonomice pomohli "falešní mimozemšťané".

 

Známe to z katastrofických či vědeckofantaszických filmů. Dokonce i za tzv. studené války platilo, že když Zemi hrozil útok zlých mimozemšťanů, lidstvo zapomnělo na své spory. A dokonce i ty největší se zdály být malicherné. On je to starý psychologický trik. Když si neumíme poradit s nějakou krizí, je nejlepším řešením, když se objeví nějaká mnohem větší.
Podle tohoto vzoru navrhuje Paul Krugman, sloupkař New York Times a nositel Nobelovy ceny za ekonomiku, recept na řešení současných problémů. Říká:
"Kdybychom zjistili, že vetřelci z vesmíru plánují útok na Zemi, a museli jsme vyvinout masivní úsilí jako protiakci na hrozbu z vesmíru, a přitom odsunuli na druhé místo problémy jako inflace či deficit, tak by tajle krize byla za 18 měsíců pryč. A kdybychom pak zjistili: ´Jejda, vždyť my asi udělali chybu!, tak bychom na tom byli ještě líp. Existuje epizoda ze seriálu Twilight Zone, ve které vědci předstírají hrozbu z kosmu, aby dosáhli světového míru. Tentokrát ji potřebujeme proto, aby ekonomika dostala finanční stimul."
Podívejte se! (Anebo běžte rovnou zkontrolovat ven, jestli na obloze neuvidíte nějaké ufouny).

Známe to z katastrofických či vědeckofantastických filmů. Dokonce i za tzv. studené války platilo, že když Zemi hrozil útok zlých mimozemšťanů, lidstvo zapomnělo na své spory. A i ty největší se zdály být malicherné.

 

On je to starý psychologický trik. Když si neumíme poradit s nějakou krizí, je nejlepším řešením, když se objeví nějaká mnohem větší.

 

Podle tohoto vzoru navrhuje Paul Krugman, sloupkař New York Times a nositel Nobelovy ceny za ekonomiku, recept na řešení současných problémů. Říká:

 

"Kdybychom zjistili, že vetřelci z vesmíru plánují útok na Zemi, a museli jsme vyvinout masivní úsilí jako protiakci na hrozbu z vesmíru, logicky bychom odsunuli na druhé místo problémy jako inflace či státní schodek. Pak by tato krize byla za 18 měsíců pryč. A kdybychom pak zjistili: ´Jejda, vždyť my asi udělali chybu!´, tak bychom na tom byli ještě líp. Existuje epizoda ze seriálu Twilight Zone, ve které vědci předstírají hrozbu z kosmu, aby dosáhli světového míru. Tentokrát tuto hrozbu potřebujeme proto, aby ekonomika dostala finanční stimul."

 

Podívejte se! (Anebo běžte rovnou zkontrolovat ven, jestli na obloze neuvidíte nějaké ufouny).

 Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
21,850
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější