nahoru

Ella ve škole aneb Proč se pan učitel chová divně

Veronika Bednářová18. ledna 2018 • 10:20
Timo Parvela - Ella ve škole
Timo Parvela - Ella ve škole
• foto: 
Archív

Knížky o holčičce Elle a jejích kamarádech jsou určeny pro mladší čtenáře, protože Ellka právě nastoupila do první třídy. V prvním díle Ella ve škole, který nedávno vyšel česky v nakladatelství Portál, se tak dětskýma očima, bez přikrašlování, konkrétně a informativně, dozvíte, co to dneska obnáší, začát chodit na základku.

Co se třeba stane, když Ella spolkne gumu? Kdo se nakonec rozbrečí? A co takhle mít učitele, který se najednou tak trochu zblázní? Proč bývá podrážděný? Někdo ho vydírá?

Finská literatura pro děti zůstává nedostižná v tom, že moderně, pravdivě a zároveň poeticky dětem vysvětluje, „jak věci fungují“. S důrazem na to, že nic není ideální a že se občas taky něco pokazí. Tato filozofie „zábavně popiš a ukaž na konkrétním příkladu“ je totiž kongeniálně propojena se skandinávským, na praktické dovednosti orientovaným systémem školního vzdělávání. Není proto divu, že nepopiratelná hvězda finské dětské literatury Timo Parvela, autor volné humoristické série o holčičce Elle a jejích kamarádech, je původním povoláním učitel. Pod jeho vedením nám Ella bude, doufejme, stárnout i v češtině.

Veronika BednářováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 

+ dárek navíc
K předplatnému dárek navíc

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,080
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější