nahoru

Kosmický pop i sedlácký rock ukončily letošní festival Primavera Sound. Pořadatelé opět hlásí rekordní návštěvu

Antonín Kocábek6. června 2016 • 09:00
Kosmický pop i sedlácký rock ukončily letošní festival Primavera Sound. Pořadatelé opět hlásí rekordní návštěvu
foto: primaverasound.es

Ve španělské Barceloně uplynulý víkend proběhl další úspěšný ročník kultovní hudební přehlídky. V areálu Parc Del Fòrum v jejím finále vystoupili americký rocker Ty Segall a německé elektronické trio Moderat. Úplně poprvé byly letos všechny vstupenky vyprodány už několik týdnů před zahájením.

Nejvíce hudebních nadšenců v pátek přilákali britští Radiohead, ale úspěch slavily i zběsilé rockerky Savages, jejichž zpěvačka strávila půl setu na rukou a nad hlavami posluchačů z prvních řad. Sobotu opanovali fanoušci islandské skupiny Sigur Rós a zpěvačky, známé jako PJ Harvey. Ta spolu s materiálem aktuální, silně sociálně laděné a textově aktivistické desky The Hope Six Demolition Project s sebou přivezla i novou sestavu doprovodné kapely, svou početností připomínající menší orchestr. Po skončení letos pořadatelé oznámili celkem 200 tisíc návštěvníků. A nutno říci, že nejde o čísla víceméně odhadovaná, jako u většiny českých festivalů - každý z příchozích zde projde při vstupu elektronickou evidencí čipu, umístěného v náramku.

Opět se ukázalo, že nejsilnější zbraní této akce je žánrová pestrost: ve stejnou doby, kdy kupříkladu hrála PJ Harvey, řazená k alternativnímu rocku, na jiných pódiích zároveň vystupovali i americký raper Pusha T, senegalské hvězdy africké scény Orchestra Baobab, blackmetalové legendy Venom a lucemburský elektronický projekt Sun Glitters. Záběr přehlídky tak opět sahal od nejmelodičtějšího popu, až po ty, kteří zasvětili celou svou tvorbu experimentu a hudební výlučnosti, popřípadě jejich pódiová show stavěla na divadelní či výtvarné performanci.

Tu připomínal třeba blok křehké norské zpěvačky Jenny Hval. Její éterický lkavý vokál doprovázela hudbou, s inspirací třeba u Bjork, dvojice spoluhráčů. Muž, starající se o elektroniku a slečna střídající tubu a klávesy byli oblečeni stejně jako zpěvačka do upnutého trikotu tělové barvy a měli i stejnou blond paruku. Součástí písní pak bylo třeba líčení, mazání se krémem či stříhání vlasů.

Podobné podivnosti ale byly zřejmé i v davu návštěvníků. Na Primaveře není nijak výjimečné potkat muže s umělými květinami ve vlasech, dívky, které své minišaty doplňují vysokými plastovými botami, ale také starší ženy v dlouhých róbách vedle mužů v tričkách s motivy nejhrubších metalových spolků. A samozřejmě všechny možné barevné kombinace oblečení, vlasových kreací a tetování či piercingu. Vedle k vizuálnímu extrémismu směřujících jedinců, svádějících k domněnce, že jde o festival “divných lidí”, jsou tu ale i tisíce pečlivě nalíčených slečen v halenkách či kostýmcích s vizáží úřednic a mladíků vyhlížejících, že příští týden převezmou otcovu firmu. A ještě jeden výrazný rozdíl je zde patrný oproti podobným akcím u nás: znatelně vyšší podíl nikoli jen mladých návštěvníků. Není tak těžké potkat čtveřici společně se bavících kamarádek, které jsou ve věku “čtyřicet plus” a rozhodně nikoli sportovní postavy, jak sledují se zaujetím nadměrně hlasitou a punkově divokou produkci na podiu.

Odpovídá to i programu. Ačkoli je Primavera vyhlášená velkým množstvím mladých a hudebně i služebně čerstvých interpretů, v pátek zde zahráli i klasici elektronického industriálu Cabaret Voltaire nebo američtí rockeři Dinosaur jr., na které přísahaly všechny grunge kapely, včetně mnohem slavnější Nirvany. V sobotu pak vedle blackmetalových otců Venom bylo možné i vzpomínat s Brianem Wilsonem z letitých The Beach Boys, který neopomněl ani na u nás díky Plavcům a jejich “vyplouvající lodi John B” zlidovělý folkový tradicionál Sloop John B. Právě Wilson letos naplnil oblíbenou tradici festivalu, kdy některá z hudebních legend tu vždy přehraje znovu celé své, často letité, album. Po loňských Horses od Patti Smith to tentokrát v jeho podání byla deska Pet Sounds z roku 1966.

Na své si přišel snad každý. Zatímco oduševnělá písničkářka Julia Holter dojímala svými melancholickými písněmi za doprovodu kontrabasu a violy, rocker Ty Segall nabídl neurvalý, hlasitý a rytmicky divoký nářez, při kterém byl on i jeho kytarista oblečen v klasických montérkách, a navzdory pozdní noční hodině do nadšeně aplaudujícího davu několika tisíc lidí svým obhroublým dřevorubeckým rockem doslova pumpovali energii. PJ Harvey zvolila téměř divadelní image, kterou dotvářel plný zvuk s třemi saxofony, třemi kytarami a dvojicí bubeníků, zatímco islandští Sigur Rós vypiplávali svou hudební atmosféru zasněných a nadoblačně plynoucích i krásných písní videoprojekcí, která by se uplatnila v programu libovolného planetária.

I letošní ročník ovšem potvrdil, že Primavera není jen festival hvězd. Přesto je nutno připomenout, že český návštěvník je tu může vidět v přirozeném prostředí, které není poznamenáno konzervativností českých médií považujících za hudební celebritu Michala Davida, a také se mu dostane i těch, kteří jsou v pozici, že už se jich nejspíš “doma” nedočká, protože se pohybují v pro české pořadatele nerentabilních výších honorářů. Přes půl Evropy se ale do Barcelony vyplatí vypravit právě kvůli méně známým a vycházejícím jménům, objevujícím nové hudební dimenze. Tak jako se to letos autorovi těchto řádek stalo třeba s elektronickými skřítky RSS Boys, hlučnými Viva Belgrado nebo zvukově inovativním triem Autolux. Prostředí festivalového areálu na mořském pobřeží a krásné město s bohatou porcí památek jsou už pak k tomu výletu jen přidaným bonusem.

Antonín Kocábek


Klíčová slova: primavera, festival


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější