nahoru

Majitelé udaných restaurací by se měli dozvědět konkrétní jméno svého bonzáka

Jiří Štefek5. prosince 2016 • 07:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Od ostrého startu EET uplynulo jen několik málo dní a finanční úřady po celé zemi již evidují více než stovku udání na to, že obsluha restaurace či hospody nevydala zákazníkovi náležitou účtenku. Lze očekávat, že v následujících dnech a týdnech bude podobných případů přibývat. Předpokládám, že málokdo (ale spíš nikdo) se pod své udání podepsal či uvedl správné kontaktní údaje na sebe. Chtěl-li Andrej Babiš v řadě Čechů probudit jejich nejnižší a nejodpudivější vlastnosti, může si připsat první bod.

Představte si tu situaci. Pan XY jde v poledne na oběd s kolegy a když se vrátí zpět, sedne k počítači a pošle udání na majitele podniku, u něhož před chvílí jedl a pil. Z hosta se stal udavač. Nad tím rozum zůstává stát. Proč to udělal? Nechutnalo mu? Dostal pivo pod míru a nebo musel dlouho čekat na jídlo? Dobře, to se v poledne v restauracích někdy stává. Výsledkem je buď okamžitá stížnost obsluze a nebo dotyčný do příslušné restaurace už zkrátka příště nepřijde a řekne o tom svým kolegům. A jak známo ústní doporučení či naopak antireklama dokáže divy.

Tady jde však o něco mnohem horšího. Nový systém evidování tržeb uvolnil v mnoha lidech zadržovanou frustraci ze svého neúspěchu, bezvýznamnosti, malosti či obyčejné závisti. O své ubohosti a hlouposti tito lidé nepřemýšlejí, protože toho nejsou schopni. Vidí, že jiní mají více, daří se jim, mají nové auto a jezdí do Karibiku na dovolenou. Na to si určitě museli nakrást, dospěje k závěru udavač. A tak koná. Jiní k těmto krokům přistupují s chladnou logikou, potřebují například uškodit konkurenci, pomstít se někomu za minulá příkoří či alespoň přispět k situaci, když se nedaří mně, nebude se dařit ani sousedovi.

O tom, že řada hospodských či majitelů restaurací v minulosti nepřiznávala všechny tržby, je snad zbytečné psát. Tohle věděl či tušil v zemi snad úplně každý, to není žádná novinka. Ostatně o šedé ekonomice, která obrací podle různých odhadů až 15 procent hrubého domácího produktu, se pravidelně píše v tisku či na internetu. A kontroloři finanční zprávy tu byli i před 1. prosincem a různé podněty prošetřovali i bez EET. Stačí se jen podívat do výroční zprávy Generálního finančního ředitelství, to jsou desítky tisíc případů a šetření ročně.

Tady zkrátka někteří lidé nebyli dojmu, že se z nich stanou pomocníci financů. Něco podobného, jako kdysi za bolševika byla pomocná stráž VB. Tito lidé chtějí skrze ochrannou ruku státu kontrolovat a napomínat jiné a defacto vůči lidem či podnikům ve svém okolí projevovat jakousi moc. Večer pak budou s dobrým pocitem ulehat do postelí, že to tomu hospodskému pěkně zavařili a že až na něj kontrola přijde, tak se bude hezky škvařit.

Vzhledem k tomu, že ve světě internetu je možné skrýt svoji pravou identitu za neexistující jméno či smyšlenou tvář, tito křiví lidé ztrácí ostych. Vědí, že když někoho nabonzují, nikdo se to o nich nedozví a nebude se jim moci nijak revanšovat. V tomhle ale je obrovská disproporce a ještě větší zneužitelnost systému. Proto by měla platit zásada a pravidlo, že každý, kdo chce někoho udat, měl by dojít na příslušný finanční úřad osobně, podat podnět svým jménem a poskytnout svůj průkaz totožnosti a kontaktní adresu. (Samozřejmě, úplně nejlepší by bylo možnost bonzovat zcela zrušit a neuznávat ji.) Pokud pak bude jeho podnět vyhodnocen jako oprávněný a ke kontrole dojde, měl by udaný hospodský přesně vědět, kdo na něj kontrolu poslal.

Toto pravidlo by mělo velice výchovný efekt. Počet udání by dle mého názoru klesl na minimum a pokud by přece jen k nějakým kontrolám došlo, zřejmě by se už jednalo o takové případy, kde nefunguje už vůbec nic a podnik je zralý na zavření. Lidé by si totiž velice rychle rozmysleli, zda budou po zbytek života žít s nálepkou udavače. Nad lidmi, o kterých v posledních letech vycházelo najevo, že se zapletli s StB a donášeli na své sousedy či kolegy z práce, většina lidí ohrnuje nos. Udávání hospod je přitom v principu úplně stejné a to bychom měli tolerovat?

Zkrátka možnost udávat hospody (a v budoucnu i další podniky) kvůli EET je další kopanec do naší už tak křivé páteře deformované z historie. Nenabádám tím k neplacení daní, stát však má zcela jiné nástroje, aby si vynutil pořádek. Ale dávat možnost podílet se na tom lidem s křivým charakterem je cesta do pekla. Nepoučili jsme se, přitom naše historie je na podobné odstrašující případy více než bohatá...

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější