Nukleární domov: Pekingská chudina žije v Maových protiatomových krytech | Reflex.cz
nahoru

Nukleární domov: Pekingská chudina žije v Maových protiatomových krytech

Martin Mrázek21. února 2017 • 17:30
Nukleární domov: Pekingská chudina žije v Maových protiatomových krytech
foto: Antonio Faccilongo

V 60. a 70. letech se v Číně začaly hromadně stavět bunkry schopné odolat jaderné hrozbě. Mao Ce-tung byl atomovou válkou přímo posedlý, a tak jen v Pekingu vzniklo zhruba 10 tisíc takových staveb. Po smrti Velkého kormidelníka se Čína začala otevírat světu a s tím přišla doba  ekonomického pragmatismu. Ten se dotkl i již nepotřebných krytů.

Ministerstvo obrany se v 80. letech s posvěcením Teng Siao-pchinga rozhodlo bunkry pronajmout. Prázdné prostory se rychle změnily v kavárny, kina a dokonce i hotely. O dekádu později se začaly přestavovat na miniaturní bytové jednotky. V těch v dnešní době žije podle odhadů zhruba milion lidí. Jedná se většinou o chudé studenty či pracující, kteří nemají oficiální povolení k pobytu, a tak nemohou bydlet ve vládních nízkonákladových ubytovnách.

Cizinci do bunkrů oficiálně nesmějí a i Antonio Faccilongo, jehož fotografie najdete v galerii, se tam dostal jen díky tomu, že ochranka byla zrovna na obědě. Ani uvnitř se pak nesetkal s nejvlídnějším přivítáním.

„Potkal jsem zhruba 150 lidí a jen 50 mi dalo svolení k tomu, abych je vyfotil. Někteří se báli, protože řekli rodinám, že mají dobrou práci a žijí v pěkných bytech,“ řekl Faccilongo v rozhovoru pro National Geographic.

Evoluce v přímém přenosu? Amazonský kmen Huaorani se mění kvůli lovu opic

Usvědčující fotografie by mohla mít i horší následky než prokázání lži. Všichni obyvatelé protiatomových krytů totiž porušují zákon. Vláda již v roce 2010 zakázala používání bunkrů za účelem bydlení a také vyžaduje, aby měl každý nájemník k dispozici alespoň 4 metry čtvereční životního prostoru. To se v pekingském podzemí opravdu neděje.

Pořídit si vlastní byt je ale pro zdejší lidi naprosto nereálné. Jeden metr čtvereční stojí v Pekingu v přepočtu zhruba 150 tisíc korun, což z něj v tomto ohledu dělá třetí nejdražší město na světě. Naopak malá buňka v podzemí se dá sehnat v přepočtu za tisíc korun měsíčně. A místo na palandě ve větším pokoji stojí ještě o polovinu méně. Je proto jasné, kde ti nejchudší nakonec skončí.

Titanic v barvě: Jak ve skutečnosti vypadala nejslavnější loď v historii lidstva?
Nostalgie po životě v SSSR: Nejsou sirky, máslo ani škrob, ale vodka je vždycky!
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Sylvester Stallone: Hvězda, která překonala životní peklo a nikdy nepřestala rozdávat rány
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější