nahoru

Vánoce v SSSR: Děda Mráz, Sněhurka a všudypřítomné vštěpování ideologie

čip 12. prosince 2020 • 13:50
Vánoce v SSSR: Děda Mráz, Sněhurka a všudypřítomné vštěpování ideologie
foto: vintag.es

V roce 1918 v Rusku bolševici zakázali tradiční pravoslavné Vánoce. Z ničeho nic je nahradily oslavy Nového roku a jistý děda Mráz z Čukotky, kterého na jeho novoroční pouti doprovází vnučka Sněhurka v kožíšku z bílých hranostajů.

V následujících desetiletí se Vánoce v Rusku využívaly především k upevňování sovětských ideologii. Tradiční jolka, tedy vánoční stromeček - spolu s Mrazíkem a Sněhurkou typickým znakem ruských Vánoc, zdobila pěticípá rudá hvězda, tak podobná těm, které lze ještě dnes spatřit v Kremlu. Tradiční byly různé besídky v kulturních domech nebo na veřejných prostranstvích.

Děti pak slavily v pionýrských domech a samozřejmě doma s rodinou. Právě na ně se během vánočních svátků upínala největší pozornost. Byly totiž ideální příležitostí k řádné socialistické výchově.

Jelikož soudruzi z ČSSR se neustále snažili své sovětské bratry následovat, pokus o zrušení tradičních Vánoc proběhl na začátku 50. let i u nás. Ovšem výsledek nebyl zdaleka tak úspěšný jako v Sovětském svazu. 

Podívejte se na fotogalerii z vánočního období v SSSR.

čip
Diskuse ke článku