nahoru

Vzpomínka na zesnulého Jana Třísku: Líbám ve fofru, Honza!

Veronika Bednářová25. září 2017 • 16:55
Vzpomínka na zesnulého Jana Třísku: Líbám ve fofru, Honza!
foto: Česká televize

„Root beer“ není pivo v českém slova smyslu, ačkoliv se občas jako kořenové pivo překládá. Je to limonáda, co chutná jako kapky proti kašli. Pro mě bude jeho chuť navždy spojená s Janem Třískou. Pili jsme ho na terase kalifornského domu manželů Třískových při rozhovoru pro Reflex s paní Karlou. Jan Tříska seděl s námi, nemusel být středem pozornosti a root beer měl vážně strašně rád.

Mluvili jsme o emigraci. O tom, jaké to bylo, odejít v roce 1977 se dvěma dcerami, osmiletou Karlou a čtyřletou Janou. Nejdřív do Kanady: Ottawa, Toronto. Pak do USA: Minneapolis ve státě Minnesota, pak Hollywood v Kalifornii.

I Karla bývala českou filmovou hvězdou. Už v patnácti letech ji objevili v povídce Pavučina, která získala cenu na festivalu v Cannes. Během natáčení se zamilovala do mladého Jana Třísky. Později se vzali a od té doby, téměř padesát let, byli spolu.

Mluvili jsme i o tom, jak tady, v Los Angeles, kde Třískovi zakotvili natrvalo, se divadlo sice hraje, ale ne příliš. Jan Tříska proto celých čtyřicet let hodně cestoval. Za prací. Úspěšně následoval hereckou kariéru a Karla se nejdřív starala o dcery: mohla se seznámit s novým prostředím, najít odvahu něco dělat. Když dcery vyrostly, stala se šéfmanažerkou restaurace hotelu Bel-Air v Los Angeles, jednoho z nejslavnějších, nejromantičtějších a nejluxusnějších hotelů na světě, kde se uzavírají všechny filmové smlouvy na hollywoodské trháky...

Když Jan Tříska otevřel druhou plechovku nealkoholického root beeru, vzpomínal i na svoje americké role. Třeba na to, jak v Atlantě, ve státě Georgia, při natáčení filmu Andersonville, režisér John Frankenheimer nařídil: “Při každé pauze mezi záběry, sundávejte Jana Třísku s koně. Vidíte přece, jak je na něm nešťastný!“

Mluvili jsme ale i o tom, jak na koni býval šťastný. Třeba když před léty, s Vladimírem Rážem v Bavorově, při filmování Radúze a Mahuleny, klusal na běloušovi i o pauzách mezi natáčením...

Od kalifornské návštěvy s root beerem jsme si s Janem Třískou dopisovali. Na velké rozhovory moc času a možná ani chuti neměl, udělali jsme jen jedno maxiinterview v roce 2007, ale často jsme se vídali. A kdykoli jsem potřebovala jakoukoli nedůležitou, novinářskou drobnost, nad kterou obvykle hvězdy mávají rukou, á la „Napište mi pět svých nejoblíbenějších filmů“ nebo „Co si myslíte o Obamovi?“ nebo „Koho budete volit?“, případně „Co se děje v Kalifornii při hurikánu?“, odpovídal okamžitě a vždycky stejně: „Jasně, že odpovím!“ nebo „Jasně, jsme ve fofrech, ale napíšu zítra!“ Nebo: „Točím právě nějaký TV pilot v Hollywoodu a v Montrealu, ale do dvou dnů to tam máš! Líbám ve fofru! Honza“.

Protože ve fofru prostě byl. Jan Tříska. Herecká legenda 60. let, generační idol, tvář Divadla za branou, Romeo, o jakém nám vyprávěli rodiče i prarodiče. Roku 1991 exceloval jako učitel Hnízdo ve Svěrákově Obecné škole, čímž nastartoval svou „druhou“ českou kariéru. Pracoval do poslední chvíle, v Česku i USA. Na Karlův most se šel taky podívat „ve fofru“, aby stihl začátek natáčení. Bude nám chybět.

Veronika Bednářová


Klíčová slova: Jan Tříska, kultura, úmrtí, film, herec


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,860
22,200
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější