nahoru

Francouzské divadlo bude běhat s Emilem Zátopkem

tsch22. ledna 2016 • 11:20
Francouzské divadlo bude běhat s Emilem Zátopkem
foto: .

Jeden herec, jeden klarinetista a hele, na co se v západní Francii mohou těšit: na jednoho z nejslavnějších sportovců světa, československého běžce Emila Zátopka.

Divadlo ThéâtreNuit v Nantes nastudovalo divadelní hru Běhat (Courir) na základě stejnojmenné knihy, již v roce 2008 napsal Jean Echenoz. O rok později vyšla i v českém překladu.

S humorem a emocí spisovatel vylíčil kariérní zlomy slavného československého běžce a rekordmana a zasadil je do kontextu historických zvratů a okupací. Poslední stránky končí stejně trpce, jako skončil Zátopkův život.

„Jde o příběh mimořádného sportovce, který poznamenal celou jednu generaci a jehož nasazení, nadšení a talent byly cynicky využívány tehdejší politickou mocí,“ okomentoval příběh režisér Jean-Luc Annaix. Od Zátopkova mládí se hra dobere k odmítnutí vstupu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968.

Představení divadlo předvede i v dalších městech regionu, včetně některých věznic. Diváci se mohou těšit kromě silného příběhu i na zajímavou podívanou. Představení totiž hraje jen jeden jediný herec doprovázený klarinetistou.

Courir de Jean Echenoz - ThéâtreNuit from L'Art en boîte on Vimeo.

tsch


Klíčová slova: Zátopek, sport, běhx, maraton


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější