nahoru

Vagina z nové perspektivy a vzpomínky na Domeček

Kateřina Kadlecová5. června 2014 • 10:00
Knihy
Knihy
• foto: 
Archív

Dbej o svou vaginu, budeš šťastná a kreativní, píše mimo jiné významná feministická autorka Naomi Wolfová. Oprašuj své vzpomínky a hýčkej je, dětství je magické období života, lze vyčíst z prozaického debutu překladatelky Terezy Límanové.

archiv
Tereza Límanová: Domeček

Tereza Límanová napsala knížku, kterou po přečtení láskyplně usadíte do knihovny hned vedle Zázemí Jany Šrámkové. V autobiografické prozaické prvotině překladatelky a učitelky jazyků Domeček (právě ji vydala jako svůj 76. svazek Edice Revolver Revue) malá Terezka znovu prožívá své dětství v malostranském Domečku u babičky Minky a dědy Zdeňka. Četba zaměstnává všechna čidla – tak krásně popsané rány padajících hrušek na zahradě, odbíjení hodin, serepetičky v lékařské pracovně dědy primáře, obrazy na zdech a tátovy dopisy z Kuvajtu... Všechny ty chutě, zvuky, barvy života malého vnímavého dítěte za totality důvěrně známe, všechno jsme to taky zažili. „Sundám mu brýle, ukáže se, že jsou zaprášené a strašlivě zapatlané od starého jogurtu. Vyleštím je, děda najednou vidí a tvář se mu rozzáří blaženým úsměvem…“

archiv
Naomi Wolfová: Vagina (Nová perspektiva)

Jméno jedné z ideových vůdkyň třetí vlny feminismu Naomi Wolfové je známo především díky dnes již klasické sociálněkritické publikaci Mýtus krásy. Předloňská kniha newyorské intelektuálky Vagina s podtitulem Nová perspektiva (právě ji česky vydalo nakladatelství Dokořán) je úžasná: výklad ženské sexuality skrz mozek i „spodek“, vědecké poznatky komentované z osobní zkušenosti padesátnice, která má ráda své tělo a ví, jak ho použít, historie pohledů na ženský pohlavní orgán, příběhy žen všech možných temperamentů a tělesných typů. Více než čtyřicet let po Eunušce Germaine Greerové se ženy vůbec, nejen aktivistky, dočkávají mnoha důležitých poslání. Třeba: Nezanedbávejte svoji sexualitu – za žádných okolností.
Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,860
22,200
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější