nahoru

Donald Trump - vítěz prezidentských voleb USA 2016 – kompletní informace a životopis

tsch 1. září 2016 • 16:36
Donald Trump - vítěz prezidentských voleb USA 2016 – kompletní informace a životopis
foto: www.donaldjtrump.com

Donald Trump je kandidátem na prezidenta USA ve volbách 2016. Známý obchodní magnát kandiduje za Republikánskou stranu. Protikandidátkou je Hillary Clintonová.

Jeden z nejkontroverznějších kandidátů na prezidenta USA. Mediálně byl načapán na mnoha zavádějících prohlášeních a kromě jeho rezolutních názorů se staly virální i legrácky na téma jeho vlasů.

Než se ale dostal až sem, na konec prezidentské kampaně, byl hned několika osobnostmi. V první řadě je známý jako obchodní magnát. V současnosti je ředitelem Trump Organization, společnosti pro obchod s nemovitostmi.  S jeho podnikatelskou kariérou se pojí mnoho neúspěchů a bankrotů, přesto je podle Forbesu mezi pěti sty nejbohatšími lidmi světa.

Velmi specifické je i jeho mediální postavení. Televizní hvězdou se stal producentem i moderátorem v The Apprentice. Reality show byla soubojem několika lidí a pozici v Trumpově podniku. V pozdější obměně spolu soutěžili i celebrity.

Kromě slušné částky, kterou si za účinkování odnesl (3 milionu dolarů za epizodu), si vysloužil i hvězdu na chodníku slávy. Nebyla to přesto jeho jediná mediální zkušenost. Vidět jste ho mohli třeba ve filmech Sám doma 2 nebo seriálech Tak jde čas a Chůva k pohledání. Česká média si ho všímala také s ohledem na bývalou manželku Ivanu Trumpovou – českou modelku a podnikatelku, se kterou měl dceru Ivanku.

Právě jeho schopnost být mediálně vidět mu výrazně pomáhá i v prezidentské kampani. Média v něm cítí potenciál sledovanosti a nabízejí mu prostor, který Trump bohatě využívá. Údajně má tento zdarma poskytnutý prostor hodnotu kolem dvou miliard dolarů.

Před druhou prezidentskou debatou si Trump velmi pohoršil. Washington Post zveřejnili nahrávku z roku 2005, kde je zaznamenáno, jak mluví oplzle a vulgárně o ženách. Přestože po zveřejnění Trump natočil video s omluvou, několik republikánských podporovatelů se od nej odvrátilo.

Svou kandidaturu na prezidenta oznámil 16. června 2015 za Republikánskou stranu. V květnu 2016 si zajistil dostatečný počet hlasů pro svou nominaci a v červnu se stal oficiálním kandidátem strany pro listopadové volby. Jako kandidáta na viceprezidenta si vybral Mikea Pence.

Protikandidátem Donalda Trumpa je bývalá první dáma a ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Donald Trump zvítězil a stal 45. prezidentem USA. Zvítězil 290 : 232 hlasů.

 

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2016 V USA

 

Video se připravuje ...
představení Donalda Trumpa

 

tsch
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.