nahoru

Komunální volby přehledně: Vše podstatné na jednom místě

-mic- 2. října 2018 • 11:41
Volby zastupitelů probíhají v roce 2018 5. a 6. října
Volby zastupitelů probíhají v roce 2018 5. a 6. října
• foto: 
Profimedia

Hned první říjnový víkend si půjdeme zvolit nové zastupitele obcí a měst. Volit se bude úplně všude (krom vojenských újezdů), v některých velkých městech se bude navíc volit dvojí zastupitelstvo. Jak se křížkuje v kandidátních listinách? A čím jsou komunální volby výjimečné? Přinášíme velký přehled.

Kdy volit

Termín voleb do obecních zastupitelstev je pátek 5. (14:00 - 22:00) a sobota 6. října (8:00 - 14:00). Komunálky probíhají ve třetině volebních obvodů souběžně s prvním kolem voleb do Senátu.

Kde volit

Svůj hlas odevzdáte ve volební místnosti, která náleží k vašemu volebnímu okrsku. Komunální volby probíhají ve všech obcích a městech České republiky.

Jak volit

Obecní volby jsou výjimečné v tom, že můžete volit jednotlivé kandidáty i napříč politickými stranami. K tomu slouží křížky, kterými můžete označit jednotlivé lidi (malý křížek), celé strany (velký křížek) nebo oboje křížky kombinovat. Všechny kandidující strany a kandidáti jsou na jediném volebním lístku.

Jak se volí v komunálních volbách? Velké křížky stranám a malé křížky lidem napříč kandidátkami. Podrobný návod čtěte ZDE >>>

Koho volit

Ve volbách volíme členy zastupitelstva, ve všech obcích a většině měst jedno zastupitelstvo. Velká města, jako například Praha či Brno, volí kromě městských zastupitelů také členy zastupitelstva městské části. V některých městech (například Liberec) volí dvojí zastupitelstvo jen v některých částech města.

Jak se v komunálkách volí v městských částech a volebních obvodech a jak to ovlivňuje kandidátní listiny. Čtěte ZDE >>>

Volba starosty

Na zvolení starosty mají volby jen nepřímý vliv, podobně jako v parlamentních volbách na to, kdo bude premiérem. Teprve zastupitelstvo ze svého středu zvolí starostu – nemusí jím tedy nutně být lídr nejsilnějšího kandidujícího subjektu.

Jak se volí starosta: Proč v Česku neexistuje přímá volba a jaké by měla výhody a nevýhody >>>

Volební komise

Lidé se na volbách mohou podílet nejen kandidaturou či odevzdáním svého hlasu, ale také jako členové volebních komisí. Tím se můžete stát buď nominací nějaké volební strany či přihlášením na radnici. Za činnost v průběhu voleb dostávají volební komisaři odměny v závislosti na počtu souběžných voleb a počtu kol.

Jak se stát členem volební komise a jaká je za práci volebního komisaře odměna. Čtěte ZDE >>>

Voličský průkaz

V případě komunálních voleb nelze voličský průkaz použít.

V jakých volbách můžete použít voličský průkaz? A kde a jak o něj požádat >>>

-mic-Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Joe Biden Termíny voleb

Americké prezidentské volby probíhají kvůli složitému systému po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začaly primárkami. Předvolební průzkumy ukazují, že Donald Trump to bude mít s obhajobou velmi těžké. Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku