Mantra energetických úspor: Stavme už jen drahé domy | Reflex.cz
nahoru

Mantra energetických úspor: Stavme už jen drahé domy

ONDŘEJ KRUTÍLEK16. listopadu 2016 • 00:15
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

V tomto čísle navrhujeme zrušit evropskou směrnici o energetické náročnosti budov (č. 2010/31), která od roku 2020 povoluje stavění pouze budov s velmi malou spotřebou.

1. Vznik

Směrnice ze dne 19. května 2010, v eurospeaku označovaná jako EPBD II, není žádná novinka. Jde o normu revizní. Tomuhle typu norem se v EU zpravidla věnuje menší pozornost, což má nezřídka za následek, že institucemi projdou jak nůž máslem. A pak už je pozdě europoslance či ministra honiti.

2. Cíle

Směrnice s odkazem na ambiciózní cíle EU v oblasti boje proti klimatické změně „podporuje snižování energetické náročnosti budov v Unii s ohledem na vnější klimatické a místní podmínky i požadavky na vnitřní mikroklimatické prostředí a efektivnost nákladů“. Což, přiznejme si, nezní špatně.

Místo snižování byrokracie přibývají státní zaměstnanci po tisících. Hlasujte, co byste…

3. Metody

Podívejme se ale na definice pojmů jako „budova s téměř nulovou spotřebou energie“, „větší renovace“ nebo „nákladově optimální úroveň“. Méně důvtipný čtenář by mohl namítnout, že norma stanovuje pouze „minimální požadavky“. Jenže je jich tolik (v textu se dané sousloví objevuje sedmatřicetkrát), že směrnice v konečném důsledku de facto definuje požadavky maximalistické.

4. Praxe

Jedním z výsledků směrnice je v Česku nechvalně proslulý průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Nejskvělejší hodina směrnice EPBD II však má teprve přijít. V článku 9 se členské státy zavazují zajistit, že do 31. prosince 2020 budou všechny nové budovy budovami s téměř nulovou spotřebou energie, přičemž nových budov „užívaných a vlastněných orgány veřejné moci“ se dané opatření dotkne už od 1. ledna 2019.

Chcete zrušit úřad, zákon, paragraf, státní instituci, poplatky nebo daň? Navrhujte, my…

5. Proč zrušit

Směrnice si zaslouží zrušit hlavně proto, že z mantry energetických úspor ušila bič na všechny ty, kteří se chtějí chovat jinak a jsou za to ochotni i zaplatit. Dala vzniknout zbytečným byrokratickým požadavkům, které mají zvláště v Česku potenciál odradit od stavby nebo rekonstrukce domu i ty poslední, kteří tak ještě neučinili. Že veřejný sektor má plnit směrnici dříve, je na první pohled srozumitelné. Jenže se musí najít peníze, z nichž se to všechno zaplatí.

Autor působí jako analytik legislativy EU v B&P Research

Daně, úřady, dotace, směrnice, zákony a spousta dalších věcí. Hlasujte o tom, co je…

ONDŘEJ KRUTÍLEKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější