nahoru

Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek nám lepší zítřky nezajistí

ONDŘEJ KRUTÍLEK15. září 2016 • 00:15
Eurofond - Ilustrační snímek.
Eurofond - Ilustrační snímek.
• foto: 
Archív

V tomto čísle navrhujeme zrušit Eurofound – Evropskou nadaci pro zlepšování životních a pracovních podmínek, která bezpečně zvládá jen jedno: poskytovat měkké rady za tvrdé peníze.

1. Co to je

Eurofound je podle oficiálního webu „tripartitní agenturou Evropské unie, jejíž úlohou je poskytovat přehled poznatků z oblasti sociálních a pracovních politik“. Chod nadace řídí 87členná rada, ředitel, zástupce ředitele a jedenáctihlavé předsednictvo.

2. Cíle

Úkolem nadace je „přispívat k navrhování a vytváření lepších životních a pracovních podmínek prostřednictvím činnosti určené k rozvíjení a šíření poznatků, jež mohou napomáhat tomuto vývoji“. Přijde-li vám to hodně obecné, vězte, že lepší už to nebude.

3. Praxe

Pracovní program nadace pro roky 2013 až 2016 se zaměřuje například na „zvyšování účasti na trhu práce a boj proti nezaměstnanosti vytvářením pracovních míst, zlepšováním fungování trhu práce a podporou integrace; rozvíjení pracovněprávních vztahů s cílem zajistit spravedlivá a přínosná řešení v měnících se politických souvislostech“.

4. Výsledky

Letos nadace zjistila, že nevhodné bydlení stojí Evropu 194 miliard eur ročně, ale že když někdo někde najde 295 miliard eur, bude líp. Ušetří se na zdravotní péči a pětina Rumunů konečně pozná, co je to sprcha a splachovací záchod. Nově nadace objevila, že zaměstnavatelé a zaměstnanci mají odlišný pohled na odměňování.

5. Rozpočet

V nadaci pracuje plus minus 100 lidí a v roce 2016 disponuje rozpočtem 20 560 000 eur (555 miliónů korun). To je částka, kterou na dani z příjmu odvede průměrný český zaměstnanec každých 14 341 let.

6. Proč zrušit

Nadace buď připravuje analýzy, které jsou tak obecné, že nevíte, čeho se v nich chytnout, nebo naopak texty, jež se zevrubně věnují tak obskurním tématům, až je s podivem, že je vůbec někdo zveřejňuje. Rozpočtové důsledky zpravidla nesou členské státy. Po zrušení budou občané jednotlivých členských států snáze dodržovat vlastní pravidla, a ještě ušetří.

ONDŘEJ KRUTÍLEK