nahoru

Orchestr mladých Evropské unie: Není důvod aby EU měla svůj vlastní umělecký soubor

Miroslav Cvrček28. července 2016 • 00:15
Orchestr mladých Evropské unie.
Orchestr mladých Evropské unie.
• foto: 
euyo.eu

V tomto čísle budeme rušit Orchestr mladých Evropské unie (EUYO), přesněji budeme rušit dotace, na nichž je orchestr závislý.

Co to je

Orchestr mladých vznikl v roce 1976 a podle šéfa Evropské komise je už 40 let symbolem evropské kulturní rozmanitosti. Dnes je EUYO prestižním souborem, jehož členy jsou mladí lidé do 26 let z různých států Evropské unie.

Lidé

Při výběru procházejí hráči přísným výběrovým řízením a dostanou se jen ti opravdu nejlepší. Každý rok se vybírá 140 lidí ze zhruba 4000 zájemců. Mladí hráči jsou vedeni zkušenými hudebníky. Mezi lety 2000 a 2015 byl hudebním ředitelem Vladimir Aškenazy, někdejší šéfdirigent České filharmonie. Dvakrát ročně vyráží orchestr na turné a tradičně hraje na Europe Day (oslava Evropské unie).

Financování

Evropské instituce podporují EUYO od jeho založení. Do roku 2014 přímo z rozpočtu EU, poté, co Evropská komise změnila pravidla, si orchestr žádal o dotace z programu Kreativní Evropa. Na sezónu 2014–2015 činily tyto dotace přes 1,9 miliónu eur (52 miliónů korun). Letos na jaře orchestr oznámil konec činnosti, protože jeho žádost o dotaci neuspěla.

Řešení

Následoval neuvěřitelný „koncert“ v podání Evropské komise a totální obrat. „Když jsem se dozvěděl, že orchestr má finanční problémy, byl jsem velmi znepokojen a okamžitě jsem požádal své komisaře o řešení,“ prohlásil šéf Komise Jean-Claude Juncker, když oznamoval, jak to v Komisi vyřešili. „Společně jsem dokázali, že můžeme najít kreativní řešení zdoláním byrokratických procedur, jestliže je to v zájmu našich občanů.“

Představa, jak zrovna komisaři v Bruselu zdolávají své vlastní byrokratické procedury, je úsměvná. Každopádně výsledkem je jednorázová podpora 600 tisíc eur. Následně by měl mít orchestr opět vlastní linku z rozpočtu Evropské unie. Kéž by měli komisaři vždy takové pochopení pro „zájem občanů“.

Proč zrušit

Řeči o symbolu rozmanitosti z úst vrchních unifikátorů znějí zábavně. Ne že by bylo nutné EUYO přímo rušit, ale není žádný důvod, aby měl politický orgán svůj vlastní orchestr, jehož životnost závisí právě na financování z Bruselu. Orchestr má finanční podporu i z některých států a měl by takovou podporu aktivněji hledat i u soukromých firem, jako například Česká filharmonie. Při prestiži, které se soubor těší, by to neměl být takový problém.

DALŠÍ ZBYTEČNÉ INSTITUCE, ZÁKONY NAJDETE ZDE >>>