Tuniský prezidentský kandidát Mounir Baatour.

Tuniský prezidentský kandidát Mounir Baatour. Zdroj: Twitter Mounira Baatoura

Průlomová prezidentská kandidatura gaye Baatoura v Tunisu, kde je homosexualita trestným činem

V Tunisu bude o pozici prezidenta usilovat Mounir Baatour, první veřejně vystupující politický představitel tuniské homosexuální komunity. Po zveřejnění svého rozhodnutí kandidovat na prezidenta obdržel dvojnásobný počet podpisů na podporu kandidatury, než vyžaduje tuniský zákon. Baatour v rozhovoru pro web International Policy Digest popsal těžkosti, kterým čelí homosexuálové v tuniské společnosti. Konstatuje, že za diktatury bývalého prezidenta Ben Aliho byli homosexuálové méně utlačováni než dnes za demokratického režimu.

Baatour věří, že Tunisko má šanci na modernizaci a uznání práv homosexuálů, a odkazuje se přitom na uznání homosexuality v Turecku. Bude to ale podle něj vyžadovat celospolečenskou změnu a ochotu uznat homosexuály za plnoprávné členy tuniské společnosti. Baatour poukazuje na fakt, že v určitém období své historie bylo Tunisko modernizující se společností, kde byla zakázána polygamie (1956) a legalizováno právo na potrat.

Spravedlivý boj, který musím vést

Na otázku, jestli neuvažuje emigrovat z Tuniska kvůli svému ohrožení na životě, Baatour odpovídá: „Tunisko neopustím, i když mi hrozí smrt, protože mám pocit, že můj boj je spravedlivý a musím jej ve své zemi vést.“

Baatour je právníkem a předsedou tuniské Liberální strany a o své kandidatuře řekl: „Předložil jsem svou kandidaturu na prezidenta Tuniské republiky, protože po celá léta jsem ochráncem lidských práv, ochráncem menšin, ochráncem jednotlivých svobod.“ Jak píše americký zpravodajský web WashingtonPost.com, uvedl: „Věřím, že jsem osoba, která má nejlepší předpoklady učinit pozitivní změnu při realizaci větších individuálních svobod v Tunisku.“

Homosexuální vztahy jsou v Tunisku trestné a hrozí za ně několik let vězení. Od pádu diktatury bývalého prezidenta Ben Aliho (jeho režim oficiálně také homosexualitu odsuzoval a trestal) ovšem narůstá pronásledování homosexuálů a počet zatčených mužů obviněných z homosexuality radikálně narůstá. V roce 2016 bylo zatčeno 56 osob obviněných z homosexuality, v roce 2017 to bylo již 79 a v roce 2018 již 127.

Pokud se do Tunisu rozhodnou vydat na dovolenou čeští homosexuálové, měli by být opatrní, protože tuniská policie aplikuje zákony o trestnosti homosexuálních vztahů i na turisty. Například v roce 2013 byl zatčen a odsouzen za homosexuální návrhy belgický turista Ronny De Smet, který mediím ke své kauze řekl: „V Tunisku nejsou homosexuální kontakty povoleny. Je to v zákoně. Když jsem byl poprvé odsouzen, nebyl přítomen právník. Neexistovalo žádné právo na obhajobu a dostal jsem maximální trest. Když jsem se odvolal, byl již právník přítomen a dopadl jsem mnohem lépe.“