Evropané konvertují k radikálnímu islámu. Bulhaři zatkli studenta elitní školy, připravoval teroristický útok | Reflex.cz
nahoru

Evropané konvertují k radikálnímu islámu. Bulhaři zatkli studenta elitní školy, připravoval teroristický útok

Lukáš Lhoťan12. června 2019 • 10:00
Bulharská policie zatkla studenta, který po konverzi k islámu připravoval teroristický útok (ilustrační obrázek)
Bulharská policie zatkla studenta, který po konverzi k islámu připravoval teroristický útok (ilustrační obrázek)
• foto: 
Profimedia

Zdá se, že nastupuje nová vlna islámského terorismu, jehož hlavními aktéry již nejsou mladíci z přistěhovaleckých muslimských rodin, ale evropští konvertité k islámu. Nedávno došlo k zatýkání těch polských, kteří připravovali teroristické útoky, nyní bulharského konvertitu zatkla místní policie, která ho viní z přípravy teroristického útoku a sympatizování s organizací Islámský stát.

Podle webu rakouského deníku Kronen Zeitung k zatčení došlo v bulharském městě Plovdiv. Na mladého šestnáctiletého konvertitu a jeho radikalismus prý upozornili samotní rodiče. Udává se, že mladík k islámu konvertoval na základě informací z internetu a prostřednictvím internetu se i radikalizoval.

Policie u něj nalezla islamistickou literaturu a součástky k sestrojení nálože podobné náloži použité islámskými teroristy v Belgii, Francii a při teroristickém útoku na izraelské turisty v bulharském městě Burgas. Zadržený student navštěvoval jednu z elitních škol v Plovdivu.

Zeman poháněný egem a touhou po pomstě, privatizační hněv komunistů a plat učitelů jako…

Nadmíru inteligentní mladík

Na celém případu začali pracovat bulharští agenti bezpečnostních složek odpovědných za boj s terorismem a mladík je i pod pečlivým dohledem specializovaných psychologů, kteří se jej snaží zbavit radikalizace a vlivu islamismu.

Náměstek generálního prokurátora Ivan Geshev označil zadrženého mladíka za nadmíru inteligentního a celý případ prezentoval jako varování pro rodiče, aby dávali větší pozor před riziky a nástrahami radikální islamistické propagandy na internetu.

Podle bulharského webu Fakti.bg v televizním vystoupení ministr financí Bulharska Vladislav Goranov řekl, že byl od kolegů z bulharské kontrarozvědky (Státní agentura pro národní bezpečnost) varován před zvýšeným rizikem teroristického útoku v současné době.

Islám v kostce: Jak se z Mohameda stal muslim, co je korán a proč se muslimové…
Amerika 60. let a dnes: Opuštěná místa ožívají v unikátních animacích, podívejte se
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější