Boj za lepší klima rozjela mladá aktivista Greta Thunbergová (16) ve Švédsku v roce 2018, nyní jezdí po celém světě a ocenil ji i papež

Boj za lepší klima rozjela mladá aktivista Greta Thunbergová (16) ve Švédsku v roce 2018, nyní jezdí po celém světě a ocenil ji i papež Zdroj: ČTK

Greta Thunbergová a studenti demonstrující za klima získali cenu, kterou v minulosti dostali Havel a Mandela

Šestnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová a studenti, které inspirovala k manifestacím za boj proti změnám klimatu, dnes získali cenu mezinárodní organizace na obranu lidských práv Amnesty International. Stali se nositeli titulu velvyslanec svědomí, jako dříve například barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij nebo někdejší jihoafrický prezident Nelson Mandela. Prvním velvyslancem svědomí AI se v roce 2003 stal bývalý československý a český prezident Václav Havel.

Globální studentské hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), k jehož vzniku dala Thunbergová podnět, se rozšířilo do celého světa. Mladí aktivisté protestují proti změnám klimatu od Ugandy po Brazílii a Česko. „Musíte bojovat za to, co považujete za správné. Myslím, že všichni, kteří jsou součástí hnutí, tak činí,“ uvedla Thunbergová v prohlášení. Podle ní je do očí bijící nespravedlností, že lidé, které klimatické změny nejvíce postihují, jsou zároveň těmi, kdo jsou za ně nejméně odpovědní.

Generální tajemník Amnesty International Kumi Naidoo uvedl, že organizace oceňuje nasazení, s jakým se mladí aktivisté v celém světě postavili ke změnám klimatu. „Připomínají nám, že jsme mocnější, než si myslíme, a že všichni můžeme sehrát roli při ochraně lidských práv proti klimatické katastrofě,“ řekl Naidoo.