Uprchlíci v Řecku

Uprchlíci v Řecku Zdroj: čtk

Uprchlíci v Řecku
Uprchlíci v Řecku
Uprchlíci v Řecku
3
Fotogalerie

Řecko obrací. Migranty začíná vracet zpět do Turecka

Řecká policie a agentura pro ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex začnou podle všeho od pondělí po stovkách vracet do Turecka přistěhovalce, kteří se do země dostali bez povolení. Informovala o tom dnes řecká média s odvoláním řecké ministerstvo pro ochranu občanů. Deník Kathimerini mezitím na svých internetových stránkách večer uvedl, že řecké úřady neoficiálně odhadují počet uvízlých uprchlíků a migrantů na řeckém území na 110.000 místo původně uváděných 25.000.

Deportační opatření se mají dotknout migrantů z takzvaných bezpečných zemí, což jsou prakticky všechny africké a asijské státy kromě Sýrie a Iráku, kde zuří rozsáhlejší ozbrojené konflikty.

První skupinu 308 přistěhovalců, jejichž státní příslušnost nebyla zveřejněna, převeze řecká policie v průběhu pondělí a úterý k pozemní řecko-turecké hranici na řece Evros. Tam je předá tureckým úřadům, aby se mohli vrátit do zemí původu, sdělily shodně list Ethnos nebo televizní stanice Skai a Mega.

 

Řecké úřady zároveň daly najevo, že chtějí začít zatýkat všechny cizince, kteří jsou v zemi bez příslušného povolení a na které se nevztahuje právo na azyl. Urychleně je pak chtějí vyhošťovat ze země. Konkrétně se to má týkat i občanů zemí, jako jsou Bangladéš nebo Pákistán.

Zadržovat a vracet do Turecka by měli takzvané ekonomické migranty také úředníci Frontexu operující nyní s pomocí námořnictva NATO na řecko-turecké námořní hranici. Tou denně proplouvají tisíce uprchlíků s cílem dostat se na východořecké ostrovy.

 

Atény si doposud stěžovaly, že procedura vracení migrantů vázla na neochotě Turecka v tomto ohledu spolupracovat.

Podle listu Kathimerini hromadění uprchlíků a migrantů v zemi po prudkém omezení propustnosti makedonsko-řecké hranice, přes kterou běženci směřovali dál na sever do centra Evropy, dostává vládu v Aténách do zoufalé situace. Až se za týden bude konat mimořádný summit Evropské unie a Turecka věnovaný migrační krizi, hodlá podle deníku premiér Alexis Tsipras urgovat, aby se znovu otevřela takzvaná balkánská trasa pro uprchlíky. Hrozit přitom chce tím, že bude vetovat všechna rozhodnutí v EU, která vyžadují jednomyslný souhlas všech členských zemí. Odhaduje se, že do léta by mohl jinak počet uprchlíků v zemi vzrůst na 200.000.

 

Podle statistik řeckého ministerstva vnitra přišlo loni do Řecka přes 911.000 uprchlíků. Z toho 55 procent bylo ze Sýrie a 10 procent z Iráku, tedy ze zemí, jejichž občané mají právo na udělení azylu. Avizovaná repatriační opatření se i při stoprocentní účinnosti teoreticky dotknou nanejvýš třetiny lidí, vesměs připlouvajících z Turecka do Řecka.