Kurdové: Muž, kterého kopla maďarská kameramanka, patřil k džihádistům napojeným na Al Káidu | Reflex.cz
nahoru

Kurdové: Muž, kterého kopla maďarská kameramanka, patřil k džihádistům napojeným na Al Káidu

bar22. září 2015 • 10:30
Usáma Abdul Mohsen se synem
Usáma Abdul Mohsen se synem
• foto: 
ČTK/AP/Manu Fernandez

Syrského uprchlík Usámu Abdula Mohsena zná celá Evropa jako toho, kterého nakopla maďarská kameramanka. Jeden ze symbolů uprchlické krize teď ale utržil ošklivý šrám. Prý patřil k džihádistům blízkým Al Káidě. Oznámili to představitelé kurdské samosprávy v Sýrii s tím, že Mohsena identifikovali jako člena islamistické skupiny Al Nusrá.

Mohsen se stal symbolem nespravedlnosti Západu vůči syrským běžencům. A to díky videu, které zachytilo, jak Mohsenovi s malým synem v náručí podrazila nohy maďarská kameramanka. Mohsen utíkal před maďarskými policisty, kteří chtěli, aby se zaregistroval jako žadatel o azyl. To by pro Mohsena ale znamenalo, že by se už nemohl registrovat v Německu. Záběry vyvolaly vlnu soucitu, která nakonec bývalému fotbalovému trenérovi přinesla práci ve Španělsku a jeho synovi místo po boku Cristiana Ronalda před zápasem Realu Madrid.

Kameramanka kope do imigrantůVIDEO Twitter@RichterSteph

Podle oficiálního prohlášení Kurdské demokratické strany (PYD), která je součástí kurdské samosprávy, Mohsen do jara 2015, kdy s rodinou utekl ze Sýrie, bojoval v řadách Al Nusra na mnoha místech severní Sýrie proti Kurdům. Navíc jej Kurdové označují jako provokatéra, který v roce 2004 vyvolal nepokoje ve městě Kámišlí, při nich během střetů se syrskými bezpečnostními složkami zahynulo na 50 Kurdů. Nepokoje vypukly po utkání místního klubu s klubem z města Deir Ez Zor, které trénoval právě Mohsen.

Kurdští činitelé uvádějí, že mají záznam z Mohsenova Facebooku, na nichž se chlubí, že je člen AL Nusrá a že bojoval na několika místech proti Kurdům. Mohsen si facebookový profil smazal na jaře letošního roku.

Al Nusra je jednou z nejsilnějších frakcí bojujících v syrské občanské válce. USA i OSN ji již dříve kvůli napojení na Al Káidu označily za teroristickou organizaci. V syrské válce ji ale podporuje Turecko, Katar a Saúdská Arábie.

bar

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější