nahoru

Vlna imigrantů se přelila do Chorvatska

ČTK, bar17. září 2015 • 09:50
Vlna imigrantů se přelila do Chorvatska
foto: ČTK/Newzulu/NIGINA BEROEVA

Do Chorvatska dorazilo od úterního večera ze Srbska už 5650 uprchlíků, většinou z Blízkého východu, uvedla tamní policie. Chorvatsko se stalo novou branou běženců do Evropské unie, neboť Maďarsko v noci na úterý de facto uzavřelo hranice se Srbskem.

Znamená to, že hlavní uprchlická vlna se prozatím opět vyhne České republice.

O uprchlické krizi budou dnes dopoledne jednat chorvatský premiér Zoran Milanović a rakouský kancléř Werner Faymann. Milanović běžencům už dříve slíbil pomoc a volný průchod do západní Evropy.

První vlak s asi 800 uprchlíky dorazil do metropole Záhřebu dnes brzy ráno. Sociální sítě vzápětí zaplavily snímky chorvatských policistů, jak pomáhají s vystupováním malým dětem.

Situace v chorvatském městečku Tovarnik poblíž srbské hranice je podle tweetů chorvatských novinářů nicméně chaotická a je tam v tuto chvíli až 5000 běženců.

Na příliv imigrantů se chystá i Slovinsko, které je součástí schengenského prostoru volného pohybu osob a které sdílí hranice také s Rakouskem, Itálií a Chorvatskem.

Do Německa ve středu dorazilo 7266 uprchlíků, většina přes rakousko-německou hranici. Podle německé policie jde o dvojnásobek proti úterý, kdy policie registrovala 3442 běženců. Proud uprchlíků přicházejících do Německa přes rakouské území se nezmenšuje ani po víkendovém rozhodnutí Německa obnovit hraniční kontroly. Jde zřejmě o imigranty, kteří se do Maďarska a Rakouska dostali 15. Zářím, kdy Maďarsko utěsnilo své hranice

ČTK, bar


Diskuse ke článku