nahoru

Za podporu uprchlíkům se demonstruje v Londýně, Kodani i Praze

Tereza Stonišová, ČTK12. září 2015 • 18:00
Za podporu uprchlíkům se demonstruje v Londýně, Kodani i Praze
foto: reprofoto YouTube

Tisíce lidí se dnes sešly v britské i dánské metropoli, aby vyjádřily solidaritu se statisíci uprchlíky, kteří se nyní snaží usídlit v Evropě. V Praze se kromě příznivců uprchlíků sešli i jejich odpůrci. Kromě příznivců Tomia Okamury se na místě sešlo i několik členů Svobodných.

Účastníci shromáždění proti xenofobii se po zhruba hodinové demonstraci vydali na pochod Opletalovou ulici. Došli na náměstí Republiky, kde akce pokračuje happeningem. Skandovali zejména hesla o solidaritě. Cestou několik stovek demonstrantů zastavila policie kvůli nebezpečí střetu s černě oděnými holohlavými mladíky. K větším incidentům ale zatím nedošlo.

Demonstraci na Václavském náměstí, která pochodu předcházela, provázely výzvy k toleranci a světu bez hranic. Shromáždění pak zakončilo skandování hesla: "Naší zbraní je solidarita". Akce se obešla bez výraznějších konfliktů s účastníky souběžného shromáždění proti islamizaci.

Nejvážnějším incidentem bylo počínání zástupce Bloku proti islámu, který si účastníky demonstrace proti xenofobii natáčel na tablet. Byl vyveden jedním z organizátorů a skončil u policejního antikonfliktního týmu. Policie také na několik minut zadržela účastnici shromáždění kvůli státní vlajce, jejíž modrý klín byl vyzdoben romským symbolem kola.

Konkurenční demonstraci zmínil ve svém projevu mimo jiné jeden z organizátorů Jakub Hein. Podle něj se její představitelé snaží o politický vzestup a rozhodli se osedlat nenávist a strach. "Ty lidi jsou hyeny a chtějí se přiživit na tom, že někdo trpí," uvedl Hein.

 

 

Tereza Stonišová, ČTK


Diskuse ke článku