Andrej Kiska, slovenský prezident, vychází z nemocnice v Plzni.

Andrej Kiska, slovenský prezident, vychází z nemocnice v Plzni. Zdroj: čtk

Slovenského prezidenta Kisku operovali v Plzni, dnes jej z nemonice propustili

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes krátce po 10:00 opustil plzeňskou fakultní nemocnici, kde se ve čtvrtek podrobil miniinvazivní artroskopické operaci v oblasti kyčelního kloubu. Prezident vyšel z nemocničního pavilonu o berlích. Shromážděným novinářům řekl, že se cítí úměrně prodělanému zákroku velmi dobře.

Zopakoval také, že v Plzni podstoupil operaci na doporučení slovenských lékařů a poděkoval lékařům a personálu plzeňské nemocnice.

"Věřím, že rehabilitace proběhne co nejdříve, práce je mnoho a byl bych rád, kdybych mohl být co nejdříve v paláci. Pan doktor asi souhlasit nebude, ale kdybych mohl berle zahodit už za pár dní, byl bych velmi rád," řekl prezident. Poté bez pomoci nasedl na zadní sedadlo automobilu a kolona doprovodných vozidel včetně policejních aut opustila areál nemocnice. Prezidentův mluvčí Roman Krpelan ČTK řekl, že prezident pojede do Prahy, odkud poletí na Slovensko "malým speciálem".

Lékař Petr Zeman, který operaci vedl a o prezidenta se v nemocnici staral, řekl, že bez berlí se Kiska snažil chodit už dnes. "Tak jsme mu to trošku zakázali. Rozumná doba je tak týden dva," řekl. "Pan prezident byl velmi odpovědný pacient, dodržoval všechny naše rady a velmi dobře spolupracoval," popsal. Pooperační péče zatím podle něj pokračuje výborně, dnes už prezident nepotřeboval nic na bolest a dobře rehabilituje. Péči nyní převezmou slovenští lékaři. Kiska si z Plzně veze rozpis režimu v příštích dnech. Odborníci z Plzně budou ve spojení s jeho lékaři a terapeuty v Popradě i v Bratislavě, kde bude rehabilitovat.

Prezident měl na kyčelním kloubu změny jako mají pacienti, kteří v mládí sportují. Věkem se stav kloubu zhoršuje. "Zatím to nebyl nález, který by byl indikovaný k výměně kloubu, ale kdyby se neošetřoval, tak by časem určitě k tomu došlo," řekl ve čtvrtek novinářům Zeman. Cílem operace bylo zbavit pacienta bolesti a pokud možno jej vrátit co nejdříve do běžné denní zátěže. Rekonvalescence většinou trvá šest týdnů. Novinářům dnes řekl, že Kiska přijel velmi dobře informovaný, před operací s ním ortoped ještě probíral jeho diagnózu a možnosti léčby. "Dokonce jsem mu primárně nabízel i léčbu neoperační, kterou on, dá se říci, odmítl. Chtěl to už vyřešit. Ty potíže měl relativně dlouhou dobu a byly poměrně významné. Takže on sám se rozhodl pro operační cestu," dodal Zeman.

Prezident dlouhodobě pociťoval bolest v oblasti kyčelního kloubu, proto podstoupil konzervativní formu léčby, která ale nepřinesla kýžený výsledek a bolesti přetrvávaly. Slovenští lékaři doporučili dvaapadesátiletému Kiskovi operaci miniinvazivní technikou právě v Plzni. V Plzni se tomuto typu operací věnují lékaři téměř deset let. Ročně tým podle Zemana provede 70 až 100 operací, mezi pacienty jsou i špičkoví sportovci. Metodu přivezl v roce 2006 ze stáže v USA lékař Petr Nepraš, který byl také v operačním týmu prezidenta. Plzeňská klinika je pro tuto metodu výukovým pracovištěm pro celou střední a východní Evropu.

"Byla to větší odpovědnost vzhledem ke společenské významnosti pacienta, ale jinak při té operaci jsme se chovali standardně, jako u kteréhokoliv jiného pacienta," dodal Zeman.