nahoru

Hollywoodské hvězdy podpořily Baracka Obamu v boji o smlouvu s Íránem

ČTK31. července 2015 • 14:00
Hollywoodské hvězdy podpořily Baracka Obamu v boji o smlouvu s Íránem
Hollywoodské hvězdy podpořily Baracka Obamu v boji o smlouvu s Íránem
• foto: 
youtube.com

Do zápasu o jadernou smlouvu s Íránem, kterou během prázdnin projednávají poslanci amerického Kongresu, se ve čtvrtek vložil Hollywood. Hvězdy amerického filmu, s podporou diplomatického experta a blízkovýchodní panovnice, přispěchali na pomoc prezidentu Baracku Obamovi, který při obhajobě dohody čelí silné republikánské opozici.

Americká protiválečná skupina Global Zero prezentovala v síti YouTube video, v němž dohodu s Íránem oslavují hvězdy Hollywoodu, který je tradiční oporou amerických demokratů. Dohoda má zabránit, aby Teherán pokročil ve vývoji jaderné zbraně. Podle odpůrců je smlouva strategickou chybou a ve výrobě atomové bomby Íránu nezabrání.

Argumenty pro dohodu s Íránem tlumočí především slavný americký herec Morgan Freeman, podle něhož by absence dohody s Teheránem mohla znamenat jadernou smrt. Jeho slova podpořila herečka Natasha Lyonneová nebo herec a zpěvák Jack Black. Odborné argumenty ve prospěch smlouvy ve videu prezentuje veterán americké diplomacie Thomas Pickering, spíše emotivní je vystoupení jordánské královny vdovy Noor.

Obama podporu potřebuje, i když Kongres k zablokování smlouvy moc nástrojů nemá. Poslanci mohou zkomplikovat její klíčovou část, kterou je odstranění amerických sankcí. Takový krok může Kongres zakázat. Obama může rozhodnutí vetovat a Kongres by pak k přehlasování prezidentského veta potřeboval dvoutřetinovou většinu hlasů v každé parlamentní komoře.

ČTK


Diskuse ke článku