nahoru

Turecká armáda útočí na Kurdy: Od pátku má na svědomí bezmála 200 lidských životů

ČTK 30. července 2015 • 14:00
Turecká armáda útočí na Kurdy: Od pátku má na svědomí bezmála 200 lidských životů
Turecká armáda útočí na Kurdy: Od pátku má na svědomí bezmála 200 lidských životů
• foto: 
ČTK

Při dnešním útoku na konvoj turecké armády zemřeli na jihu Turecka tři vojáci. Ankara útok připsala povstalcům ze Strany kurdských pracujících (PKK). Letectvo v pátek obnovilo útoky na tábory PKK a v jižním Turecku a na severu Iráku podle deníku Hürriyet 190 rebelů zabilo. 

Útok na vojenský konvoj v provincii Şirnak je pro armádu nejtěžší z dosavadních údajných kurdských akcí proti vojsku. Armáda okamžitě z akce obvinila PKK, která se k tomu ale zatím nepřihlásila.

Podobně byl Kurdům připsán také středeční noční útok v provincii Diyarbakir. Ozbrojenci při palbě z jedoucího auta ve městě Çinar zabili jednoho policistu a jednoho civilistu, kteří seděli před čajovnou. Další civilista byl při střelbě zraněn.

Útoků tohoto druhu začalo přibývat od 20. července, kdy při atentátu spáchaném radikály ze skupiny Islámský stát (IS) zahynulo v tureckém pohraničním Suruçu 32 lidí.

Turecko v pátek začalo aktivně bojovat proti IS v Sýrii, ale zároveň vypovědělo mírové rozhovory s PKK a útočí i na její základny, z nichž většina je na severu Iráku. Mírový proces začal teprve nedávno.

Hürriyet napsal, že od pátku při náletech přišlo o život 190 povstalců a tři sta dalších utrpělo zranění. Nad sever Iráku prý vzlétlo 40 letadel, s nimiž operují i tankovací stroje.

Ve středu Ankara stvrdila dohodu s USA o využití letecké základny v Incirliku k operacím proti IS v Sýrii. Mluvčí ministerstva zahraničí řekl, že USA a Turecko jednají o koordinaci budoucích operací. Turecko dalo základnu k dispozici k útokům, které mají na severozápadě Sýrie pomoci vytvořit pohraniční zónu bezpečnou pro civilisty. Mají z ní být vytlačeni bojovníci IS a mohli by se tam začít vracet syrští uprchlíci. Turecká opozice tvrdí, že Ankara na dohodu přistoupila ne kvůli boji proti IS, ale aby zabránila syrským Kurdům získat kontrolu nad dalším pohraničním úsekem. Kurdské milice vybojovaly zatím pohraničí dále na východě země.

ČTK


Diskuse ke článku