nahoru

Mezi proruskými separatisty na východě Ukrajiny bojuje i povstalec z Česka

aktualne.cz, ČTK 27. července 2015 • 14:00
Na straně proruských separatistů bojuje muž z Česka
Na straně proruských separatistů bojuje muž z Česka
• foto: 
ČTK

Údajně jde o  bývalého zápasníka v bojových sportech. "Jsem tu jako dobrovolník," řekl serveru Aktualne.cz muž, který se představil jako Pavel Botka. Tvrdil, že krajana slyšel i na druhé straně fronty. 

V řadách separatistů prý bojuje bezmála čtyři měsíce a nedávno přešel do zvláštní jednotky zahraničních bojovníků, které velí bývalý francouzský voják Erwan Castel. "Zmatek. Zmatek a strach. Lítají rakety, padají granáty," popsal boj proti ukrajinské armádě, v jejíchž řadách prý bojoval také nejméně jeden Čech. "Během bojů o Marjinku byla slyšet v nepřátelské vysílačce jasně česká řeč. Šlo o návodčího těžkého dělostřelectva, které stálo asi 20 kilometrů od fronty," tvrdil.

Botka uvedl, že se o něj už zajímá česká policie. Děkoval za údajný příslib humanitární pomoci od Nely Liskové z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamury. Lisková, která vede hnutí v Moravskoslezském kraji, serveru potvrdila, že se chystá poskytnout pomoc jednotce, ve které slouží čeští občané.

Minulý měsíc slovenský server aktuality.sk tvrdil, že na východě Ukrajiny bojuje po boku doněckých separatistů "samostatná jednotka", složená ze čtyř Čechů a čtyř Slováků. "Nemáme potvrzeny žádné informace, že by v jednotkách bojujících na Ukrajině byli čeští občané," řekl tehdy ČTK mluvčí ministerstva zahraničí David Frous.

Na Ukrajině už údajně v bojích zahynul Čech Ivo Stejskal z Brna. Loni v září to v České televizi potvrdila sestra zemřelého Monika. Média spekulovala ještě o dalším mrtvém Čechovi, Vojtěchu Hlinkovi z Žatce, který prý se Stejskalem bojoval v řadách proruských separatistů.

České zákony zakazují vojenskou službu v cizích armádách pod trestem až pěti let vězení. Výjimkou je služba v armádách členských zemí NATO či služba se souhlasem prezidenta.

aktualne.cz, ČTK


Diskuse ke článku