nahoru

Další kolo řecké krize: Jednání s věřiteli začnou zítra

ČTK26. července 2015 • 10:00
Další kolo řecké krize: Jednání s věřiteli začnou zítra
foto: ČTK

Jednání Atén se zástupci mezinárodních věřitelů Řecka o novém záchranném programu by měla začít v pondělí. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na představitele řeckého ministerstva financí, podle něhož už byly vyřešeny problémy, které vedly k odkladu rozhovorů. Zástupci věřitelů by podle agentury AFP měli do Atén přicestovat v neděli večer.

To se už podle zmíněného řeckého představitele podařilo. Tento činitel přitom popřel, že by se kabinet premiéra Alexise Tsiprase snažil držet zástupce Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu mimo vládní úřady. "Nemáme s tím žádný problém," uvedl.

Řekové se na inspekční návštěvy věřitelů v Aténách dívají jako na porušení státní svrchovanosti. Dosavadní vyjednávání s evropskými partnery, trvající šest měsíců, se proto konala na žádost řecké vlády v Bruselu.

Atény se na začátku minulého týdne na summitu v Bruselu dohodly s eurozónou na zahájení rozhovorů o třetím záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) v případě, že budou schváleny určité reformy. V noci na čtvrtek odhlasoval druhý balík reformních opatření řecký parlament, čímž se otevřela cesta k vyjednávání s věřiteli. Rozhovory by měly být uzavřeny do 20. srpna, kdy musí Řecko splatit dluh zhruba 3,4 miliardy eur Evropské centrální bance.

ČTK


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,590
29,500
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější