nahoru

Desetitisíce lidí se účastní pohřbu nově identifikovaných obětí srebrenického masakru

ČTK 11. července 2015 • 17:00
Desetitisíce lidí se účastní pohřbu nově identifikovaných obětí srebrenického masakru
foto: ČTK

Dnešního pohřbu 136 nově identifikovaných obětí masakru 8000 muslimských (nyní bosňáckých) mužů a chlapců se v Bosně účastní desetitisíce lidí. Na ceremonii, která se koná dvacet let po největším krveprolití v Evropě od konce druhé světové války, přicestovala řada zahraničních delegací, mimo jiné někdejší americký prezident Bill Clinton, srbský premiér Aleksandar Vučić či předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Vučić ale pietu předčasně opustil, když na něj dav začal házet kamení. Premiéra kámen lehce zranil v obličeji a rozbil mu brýle. Bělehrad to podle AFP označil za útok proti Srbsku.

Clinton ve svém projevu ještě před incidentem ocenil Vučiče za to, že se rozhodl do Srebrenice jako první srbský premiér přijet. Již v roce 2005 navštívil místo tehdejší srbský prezident Boris Tadić. Clinton také poděkoval všem, se kterými před dvaceti lety jako prezident spolupracoval na zastavení bojů v Bosně

"Truchlím nad tím, že to trvalo tak dlouho," řekl Clinton účastníkům smutečního obřadu v památníku v Potočari nedaleko Srebrenice. "Již nikdy nechci vidět žádné dějiště zabíjení, jako je tady toto," dodal.

Masová vražda ve Srebrenici byla podle předsedy Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Theodora Merona zločinem proti celému lidstvu. ICTY masakr označil za genocidu.

Generální prokurátor ICTY Serge Brammertz uvedl, že dvacítka hlavních strůjců genocidy byla postavena před tribunál OSN v Haagu, který v této věci vyslechl na 2000 svědků. Vyzval zároveň úřady Bosny a sousedních zemí, aby uspořádaly stovky dalších procesů se spoluviníky, kteří dodnes nerušeně žijí.

"Většina mých dětských kamarádů a s nimi i moje dětství leží pohřbeni na srebrenickém pietním místě," prohlásil srebrenický starosta Ćamil Duraković.

Srbský premiér dnes zveřejnil otevřený dopis, ve kterém masakr označil za ohavný zločin, v textu ale nepoužil slovo genocida. Po příjezdu do Srebrenice Vučiče přivítala Munira Subašičová, která je předsedkyní asosicace Srebrenických matek. Subašičová připnula Vučičovi na klopu háčkovanou bílo-zelenou květinu jako připomínku na mrtvé a premiér se následně podepsal do kondolenční knihy.

Ne všichni ale Vučičův příjezd ocenili jako vstřícné gesto. "Podívejte se na něj a podívejte se na ty tisíce náhrobků. To se nestydí říci, že to nebyla genocida? To se nestydí přijet?" citoval Reuters Hamidu Džanovičovou. Ta dnes pohřbívá dvě kosti svého manžela, které se odborníkům pomocí DNA podařilo identifikovat.

Vučić nakonec vzpomínkovou akci předčasně opustil, neboť na místě čelil bučení davu a nadávkám. Někteří lidé na něj házeli kamení. Premiérova kolona areál opustila v doprovodu policistů.

"Bylo to strašné. Házeli kamením, botami a vším, čím mohli. Premiéra zranil kámen, který ho zasáhl do hlavy. Není to ale vážné," citoval srbský list Blic jednoho z členů Vučičova doprovodu.

Srbské ministerstvo vnitra podle Reuters označilo útok na Vučiče za pokus o atentát a osočilo Sarajevo za to, že nedokázalo zajistit bezpečnost. Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić vydal komuniké, ve kterém incident označil za útok proti celému Srbsku a proti jeho politice míru a regionální spolupráce.

Agentura APA poznamenala, že na srbského premiéra v Počari čekali lidé s transparentem, na kterém byla Vučičova slova z doby válečného konfliktu, kdy pohrozil, že za každého mrtvého Srba bude zabito 100 Muslimů. V té době Vučić zastával vysoký post v ultranacionalistické Srbské radikální straně Vojislava Šešelje. Od něj se distancoval v roce 2008, kdy začal zastávat politiku sblížení s EU.

Bosenskosrbské ozbrojené síly v červenci 1995 na sklonku války v Bosně dobyly Srebrenicu, která byla pod ochranou jednotek OSN. Poté v okolí města povraždily asi 8000 Muslimů. Ostatky obětí masakru byly později nalezeny v různých masových hrobech. Řada lidí se dodnes pohřešuje.

ČTK


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.